Dzień Bezpiecznego Internetu

Obchody tego dnia są szczególną okazją do przypomnienia wszystkim zasad bezpiecznego i kulturalnego zachowania w Internecie. Może nam w tym pomóc tzw. „Alfabet bezpiecznego Internetu”. Przeczytaj, zastanów się, przestrzegaj!

A - jak anonimowość - pamiętaj, by nigdy nie podawać adresu zamieszkania i danych osobowych, jeśli nie jest to konieczne w procesie rejestracji.

B - jak bezpieczeństwo - jeśli korzystasz z komputera, odwiedzaj strony przyjazne dzieciom. Listę witryn bezpiecznych dla Ciebie znajdziesz m.in. na stronie sieciaki.pl.

C - jak cyberbullying - to wysyłanie i publikowanie szkodliwych treści lub obrazów przy użyciu Internetu lub innych cyfrowych narzędzi komunikacyjnych.

D - jak dane osobowe - chroń swoje dane w sieci. Uważaj, jakie i gdzie podajesz. W sieci najlepiej posługiwać się nickiem, który znasz tylko ty i nie kojarzy się on z twoim nazwiskiem czy adresem.

E - jak e-życie - ważne, żeby nie pomylić życia w cyberprzestrzeni z tym realnym, bo to masz tylko jedno... Większość z nas ma cały czas dostęp do konta w serwisie społecznościowym, czyli jest cały czas online. Ogranicz czas spędzony w Internecie.

F - jak firewall - oprogramowanie blokujące niepowołany dostęp do komputera. Używaj go zawsze, dzięki temu twój komputer będzie zabezpieczony przed atakami z Internetu.

G - jak grooming - to działania osoby dorosłej, która przy użyciu różnych środków komunikacyjnych dostępnych w Internecie stara się nakłonić dziecko do kontynuacji znajomości w formie spotkania w świecie rzeczywistym. To niebezpieczne, powiadom rodziców.

H - jak hasło - wybieraj takie, które ciężko jest złamać (najlepiej kombinację wielkich
i małych liter i cyfr). Nie używaj hasła do swojej poczty w innych serwisach.

I - jak internet - to ponad 650 milionów witryn, ponad 2,5 miliarda użytkowników, nieskończone możliwości kontaktu, ale też niebezpieczeństwo włamania się do naszego komputera z dowolnego miejsca na świecie.

J - jak język internetu - specyficzny język sieci. Zanim go użyjesz, poznaj wcześniej znacznie skrótów i nieznanych ci wyrazów. Dzięki temu nikogo nie obrazisz i nie złamiesz reguł panujących np. na konkretnych forach.

K - jak kontakt - ułatwiony dzięki Internetowi, jednak uważaj, jak długo i z kim rozmawiasz. Warto podtrzymywać kontakty w świecie realnym, nie zapominaj o tym.

L - jak ludzie - nigdy nie wiesz, kto jest po drugiej stronie. Uważaj, z kim rozmawiasz.

Ł - jak łatwowierność - nie ufaj każdej nowo poznanej osobie w sieci.

M - jak mobilność - logując się do programów na telefonie, nigdy nie wybieraj opcji "zapamiętaj hasło". Może cię to ustrzec przed utratą danych!

N - jak netykieta - pamiętaj o zasadach panujących w Internecie. NIE KRZYCZ, nie spamuj, nie obrażaj, nie wysyłaj łańcuszków etc.

O - jak ochrona danych osobowych - zawsze masz do niej prawo! Nie musisz się zgadzać na udostępnienie swoich danych osobom trzecim. Nie zaznaczaj wszystkich opcji podczas logowania do stron, najpierw uważnie je przeczytaj!

P - jak przeglądarka stron WWW dla dzieci - dzięki niej rodzic kontrolować swoje dziecko w sieci i ograniczać jego dostęp do potencjalnie niebezpiecznych stron.

R - jak regulamin - zawsze czytaj regulamin strony, na którą chcesz się zalogować. Sprawdź, czy twoje dane nie będą udostępniane osobom trzecim i czy nie musisz wnieść opłaty za korzystanie z serwisu.

S - jak szkodliwe treści - pamiętaj, że zawsze możesz je zgłosić lub zablokować. Strony, które propagują rasizm, nawołują do przestępstwa czy hazardu, możesz zgłosić na stronie www.dyzurnet.pl.

T - jak target - nie każda strona skierowana jest do wszystkich użytkowników. Korzystaj tylko ze stron przeznaczonych dla osób w twoim wieku.

U - jak uwierzytelnianie - stosuj dodatkowe hasła, tokeny, klucze prywatne. Dzięki nim będziesz mieć pewność, że twoje konto jest bezpieczne.

W - jak wirusy - nie otwieraj i nie rozsyłaj wiadomości nieznanego pochodzenia, to mogą być wirusy.

Z - jak zabezpieczenie - zawsze zabezpieczaj swój komputer przed włamaniem, hasło to podstawa!

Źródło: zasoby Internetu, autor nieznany

Na Dzień Bezpiecznego Internetu, przedstawiciele Szkolnego Klubu Wolontariusza, przygotowali dla swoich kolegów prezentacje przypominające o zasadach bezpieczeństwa w świecie on-line. Zostały one udostępnione wszystkim klasom.

12-02-2021, G K