Życzliwość na odległość

Taką formę przybrały w tym roku obchody Szkolnych Dni Życzliwości i Tolerancji. Obchody tego Święta wpisały się już na stałe w kalendarz szkolny. Nawet w tej niecodziennej sytuacji, jaką jest stan epidemiczny kraju oraz związane z nim zdalne nauczanie, nie powstrzymało społeczności szkolnej od obchodów Tygodnia.

W tym roku celom wychowawczym przyświecało hasło: Życzliwość, kluczem do dobrych relacji, szczególnie w okresie zdalnego nauczania. Poprzez realizacje zadań chcieliśmy przypomnieć uczniom o bardzo ważnej wartości, jaką jest szacunek wobec drugiego człowieka wyrażony właśnie życzliwością, koleżeństwem, kulturalnym zachowaniem. Pragnęliśmy zwrócić uwagę uczniów na ważną rolę wzajemnych relacji, które są nieodzownym elementem rozwoju społeczno-emocjonalnego każdego człowieka. Uczniowie wszystkich klas, na zajęciach z wychowawcami, dyskutowali o aktualnych problemach w swoich zespołach klasowych. Wspólnie podejmowali decyzje zmierzające do poprawy wzajemnych relacji poprzez rozmowę, pomoc koleżeńską w nauce czy udzielaniu ważnych informacji dotyczących lekcji. Pomocne w tym zakresie mogły być zadania przesyłane codziennie uczniom, z prośbą o ich wykonanie. Uczniowie zapoznali się także z przygotowaną specjalnie na tę okazję prezentacją o życzliwości i tolerancji. Członkowie Szkolnego Klubu Wolontariusza przygotowali e-kartki, które były przesłane do kolegów i koleżanek.

ZADANIA DLA UCZNIÓW

Podsumowaniem Tygodnia był konkurs. Uczniowie w sposób plastyczny przedstawiali jedno lub kilka z wykonanych, życzliwych zadań wychowawczych. Na konkurs wpłynęło 25 prac. Komisja konkursowa pracuje. O wynikach jej obrad uczniowie zostaną poinformowani oddzielnym komunikatem.

Mamy nadzieję, że zrealizowane zdania przyczynią się w znaczący sposób do wzmocnienia integracji klasowych oraz wzajemnych relacji koleżeńskich.

15-12-2020, G K