Szkolne Dni Matematyki

W dniach 10.04.-21.04.2017r. odbyły się Szkolne Dni Matematyki.

Głównym celem było ukazanie i uświadomienie uczniom, że matematyka to nie tylko trudne zadania i abstrakcyjne figury, ale również znakomita zabawa.

Jedna z konkurencji, polegała na przygotowaniu i zaprezentowaniu prezentacji, plakatów, opowiadania lub wierszy na wskazane tematy, których wspólnym mianownikiem była matematyka i jej zastosowanie w codziennym życiu. W klasach IV – VI została przeprowadzona lekcja „Zapoznanie z życiem i osiągnięciami sławnych matematyków: Archimedesa i Talesa”. W przygotowaniu tego projektu brali udział uczniowie z klas Vb i VIa.

Uczniowie wykonali plakaty i albumy, na których przedstawili niektóre z zastosowań matematyki w życiu. Z wykonanymi przez uczniów pracami można było się zapoznać w tzw. „Kąciku matematycznym” dostępnym dla całej społeczności szkolnej. Uczniowie z klas VI i Va brali udział w edycji projektu „Certyfikat Przyjaciela Matematycznego Zoo”. Wykonywali plakaty pod hasłem “Praktyczne oblicza matematyki” – które zawierały odpowiedź na pytanie:

Po co uczymy się matematyki?

Do czego przydaje się matematyka?

Najciekawsze prace uczniów klasy VIb: Anny Bąk, Igi Woźniak, Aleksandry Ufel, Julii Łukasik oraz klasy Va: Kacpra Cuber, Kacpra Janickiego, Aleksa Kowolika zostały przesłane do serwisu mat zoo.

Poza tym uczniowie brali udział w szeregu konkurencjach.

Jeden z konkursów polegał na rozwiązywaniu zadań logicznych „Polowanie w labiryncie” i „Melodyjne cyfry”. Z zadaniami tymi z sukcesem zmierzyli się uczniowie: Weronika Mazur, Maja Połońska, Angelika Sojka i Hubert Strzałka z klasy IVb, Maja Maruszewska i Julia Nahajczuk z klasy Vb oraz Julia Kolankowska z klasy VIa.

Kolejną konkurencją był konkurs matematyczny „Jeden z dziesięciu”, dla uczniów klas piątych, który odbył się 21.04.2017r., w którym liczyła się nie tylko umiejętność liczenia, ale również umiejętność logicznego myślenia, wyobraźnia, przebojowość i odwaga. W tym konkursie wyłoniono trzech finalistów (Maję Frank, Julię Nahajczuk i Filipa Głodo z klasy Vb), a w drugim etapie zwycięzcę Maję Frank – uczennicę klasy Vb. Zwycięzca i finaliści otrzymali nagrody.

11.04.2017r. całą społeczność szkolną zaproszono na halę sportową na wspólną zabawę pod hasłem „Po co uczymy się matematyki”?

Uczniowie klas Vb i VIa przedstawili zebranym bajki, wiersze, piosenki, żarty oraz przedstawienie o tematyce matematycznej ”Kłótnia liczb”. Wszyscy chętni uczniowie wzięli udział w konkursie „Skojarzenia”. Ta konkurencja zaangażowała do gry nawet naszych najmłodszych uczestników tej imprezy tj. uczniów klas I-III.

Wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w konkurencjach matematycznych oraz w przygotowaniu Szkolnych Dni Matematyki bardzo dziękujemy i gratulujemy zainteresowania "Królową Nauk"!

Każdy uczeń, który wziął udział w konkursie, projekcie i przygotował prezentację lub plakat był zwycięzcą i otrzymywał upominek.

więcej zdjęć w galerii...

04-05-2017, G K