Spotkanie Drużyn Ratowniczych

Już po raz trzynasty nasza szkoła zaprosiła przedstawicieli 10 szkół z terenu gminy Staszów do udziału w Olimpiadzie Wiedzy o Zdrowiu i Turnieju Drużyn Ratowniczych.

Spotkanie zorganizowane we współpracy z kierownikiem Oddziału Rejonowego PCK w Staszowie, panią Joanną Chebą niezmiennie cieszy się zainteresowaniem uczniów i nauczycieli. Młodzieży stwarza okazję do wykazania się posiadaną wiedzą na temat zdrowego stylu życia oraz zaprezentowania swoich umiejętności z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Dla nauczycieli, przygotowujących uczniów do zmagań konkursowych, spotkanie jest okazją do wymiany doświadczeń w zakresie pracy z młodzieżą.

Podczas Olimpiady Wiedzy o Zdrowiu 30 uczniów pisało test wiedzy. Zakres tematyczny obejmował wiedzę dotyczącą funkcjonowania organizmu, ochrony zdrowia, prawidłowego odżywiania, wiadomości o chorobach, bezpieczeństwa oraz przestrzegania zaleceń Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem.

W drugiej części zmagań odbył się turniej drużynowy. Młodzi ratownicy, po wylosowaniu zestawu zadań konkursowych, musieli wykazać się umiejętnościami praktycznymi udzielając poszkodowanym pierwszej pomocy w urazach (skręcenie stawu skokowego, rana dłoni, rana kolana, uraz nadgarstka), przy krwotoku, czy zasłabnięciu. Ponadto drużyny wykonywały resuscytację krążeniowo - oddechową, układały poszkodowanego w pozycji bezpiecznej.

W roli pozorantów wystąpili adepci ratownictwa, czyli nowi członkowie drużyny Szkolnych Ratowników PCK z PSP nr 3 w Staszowie. Pracę drużyn bacznie obserwowało jury w osobach pani Joanny Dunajskiej, pielęgniarki z Przychodni (Miejsko – Gminnego Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Staszowie) oraz pani Joanny Cheby, kierownika Oddziału Rejonowego PCK w Staszowie.

Wyniki Olimpiady (indywidualne):

I miejsce: A. Lech PSP nr 1

II miejsce: A. Kowal PSP Smerdyna

III miejsce: O. Mocak PSP Mostki, N. Gozdek PSP Kurozwęki, C. Chowaniec PSP nr 2

Wyniki Turnieju (drużynowe):

I miejsce: PSP w Mostkach, PSP w Wiązownicy, PSP nr 3 Staszów

II miejsce: PSP nr 1 Staszów

III miejsce: PSP Czajków, PSP Kurozwęki, PSP Pliskowola, PSP Smerdyna

Na zakończenie spotkania wszystkim zwycięzcom zostały wręczone nagrody rzeczowe ufundowane przez Burmistrza MiG Staszów, za które serdecznie dziękujemy. „Gratuluję nagrodzonym uczniom, drużynom i wszystkim uczestnikom dzisiejszych zmagań. Gratuluję nauczycielom. Już dzisiaj zapraszam na kolejne spotkanie w przyszłym roku”. Takimi słowami pani Dyrektor PSP nr 3 Ewa Rzepecka zakończyła tegoroczne zmagania konkursowe.

Realizatorzy projektu:

R. Biesiada, B. Wójcik.

wiecej zdjęć w galerii...

22-02-2018, G K