O swoje zdrowie musimy zadbać sami

To stwierdzenie przyświeca szkolnym działaniom prozdrowotnym. Nasi uczniowie, nawet ci najmłodsi, bardzo dużo wiedzą na temat na temat zdrowego odżywiania. Z łatwością wymieniają produkty zamieszczone w najnowszej piramidzie zdrowia, które powinny się znajdować w ich codziennych jadłospisach. Z lekkim zawstydzeniem wymieniają też nazwy tych produktów, po które nie powinni sięgać, ale niestety wciąż po nie sięgają. Najtrudniejszą rzeczą jest więc, jak to obserwujemy w codziennym życiu, wykorzystanie posiadanej wiedzy i zastosowanie jej w praktyce. Z tego właśnie powodu, wykorzystujemy każdą nadarzającą się okazję, aby zachęcić uczniów do zadbania o swoje zdrowie.

Taką właśnie okazję stworzyły obchody Światowego Dnia Walki z Otyłością. W naszej szkole obchody poświęcone były zdrowemu odżywianiu - jako jednej z podstawowych zasad Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem. Ponieważ jesteśmy szkołą promującą Kodeks pragniemy, aby jego zasady były nie tylko uczniom znane, ale przede wszystkim przez nich przestrzegane w codziennym życiu. Dlatego też, poza gazetkami tematycznymi zamieszczonymi na korytarzach szkolnych, uczniowie klas IV mieli możliwość uczestniczenia w lekcji wychowawczo - profilaktycznej z dietetykiem. W ciekawej formule dyskusji uczniowie rozmawiali z zaproszonym gościem na temat preferowanego przez nich sposobu odżywiania. Dzielili się własnymi przykładami, korzystali z doświadczenia i wiedzy gościa. Każda z trzech lekcji była inna i dostosowana do potrzeb jej uczestników. Mamy nadzieję, że hasło przewodnie „O swoje zdrowie musimy zadbać sami” - będzie realizowane przez uczniów w codziennym życiu, a chipsy, napoje gazowane, napoje energetyzujące - odejdą w zapomnienie.

Bardzo dziękujemy naszemu gościowi, pani dietetyk Paulinie Olszewskiej, za ciekawe lekcje o tym, co dla każdego z nas powinno być bardzo ważne - zdrowe odżywianie będące kluczem do zdrowego życia.

Pedagog szkolny:

B. Wójcik