Migać każdy może

Innowacja ,,Migać każdy może”

W roku szkolnym 2020/2021 w Publicznej Szkole Podstawowej nr 3 w Staszowie wdrażana jest innowacja pedagogiczna pt. ,,Migać każdy może”, którą przeprowadza p. Dorota Bajur- Krawiecka.

Niniejsza innowacja ma na celu szerzenie idei równości i przełamywanie barier społecznych a także pokonywanie bariery komunikacji z osobami głuchoniemymi. Ma ona zachęcać i motywować uczniów do samorozwoju, rozumienia osób niepełnosprawnych i bycia kreatywnym.

Integracja ludzi głuchoniemych ze światem zewnętrznym jest bardzo ograniczona. Czują się wykluczeni, pozbawieni tożsamości. Jedynie w gronie innych tzw. ,,migających” mają możliwość wyrażenia siebie, zawarcia znajomości i posmakowania dialogu społecznego. Tymczasem wystarczy tak niewiele, gdyż już samo poznanie alfabetu jest wystarczające, by nawiązać podstawową komunikację z osobami głuchoniemymi.

Celem głównym innowacji jest nauka polskiego systemu znaków migowych i uświadomienie uczniom, istnienia alternatywnych sposobów porozumiewania, którym jest język migowy.

16-10-2020, D B-K