Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem

Obchody tego dnia są okazją do przypomnienia zaleceń Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem, który ma na celu edukację społeczeństwa na temat działań prozdrowotnych. Kodeks składa się ze zbioru zasad, które mają pomóc w zmniejszeniu ryzyka występowania chorób nowotworowych. Znajomość i przestrzeganie zaleceń są kluczem do zdrowszego i dłuższego życia. A oto one:

• Tytoń: Nie pal. Nie używaj tytoniu w żadnej postaci.
  • Wtórny dym tytoniowy: Stwórz w domu środowisko wolne od dymu tytoniowego. Wspieraj politykę miejsca pracy wolnego od tytoniu.
  • Prawidłowa masa ciała: Utrzymuj prawidłową masę ciała.

• Aktywność fizyczna: Bądź aktywny fizycznie w codziennym życiu. Ogranicz czas spędzany na siedząco.

• Dieta: Przestrzegaj zaleceń prawidłowego sposobu żywienia:
    - jedz dużo produktów pełnoziarnistych, roślin strączkowych, warzyw i owoców.
    - ogranicz spożycie wysokokalorycznych produktów spożywczych (o wysokiej zawartości cukru lub tłuszczu) i unikaj napojów słodzonych.
    - unikaj przetworzonego mięsa; ogranicz spożycie mięsa czerwonego i żywności z dużą ilością soli.
  • Alkohol: Jeśli pijesz alkohol dowolnego rodzaju, ogranicz jego spożycie. (Dotyczy osób dorosłych. Dzieci i młodzież mają całkowity zakaz spożywania napojów alkoholowych). Abstynencja pomaga zapobiegać nowotworom.

• Narażenie na oddziaływanie promieniowania słonecznego/UV: Unikaj nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne (dotyczy to szczególnie dzieci). Chroń się przed słońcem, używaj produktów przeznaczonych do ochrony przeciwsłonecznej. Nie korzystaj z solarium.

• Zanieczyszczenia: Chroń się przed działaniem substancji rakotwórczych w miejscu pracy. Postępuj zgodnie z zaleceniami dotyczącymi bezpieczeństwa i higieny pracy.

• Promieniowanie: Dowiedz się, czy w domu jesteś narażony na naturalne promieniowanie spowodowane wysokim stężeniem radonu. Podejmij działania na rzecz zmniejszenia jego poziomu.

• Karmienie piersią i terapia hormonalna: Karmienie piersią zmniejsza u matki ryzyko zachorowania na nowotwory. Jeśli możesz, karm swoje dziecko piersią.

• Szczepienie i zakażenia: Zadbaj o to, aby twoje dzieci poddano szczepieniom ochronnym przeciwko:
    - wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (dotyczy noworodków),
    - wirusowi brodawczaka ludzkiego - HPV (dotyczy dziewcząt).

• Badania przesiewowe: Bierz udział w zorganizowanych programach badań przesiewowych w celu wczesnego wykrywania:
    - raka jelita grubego (zalecenie dotyczy zarówno mężczyzn, jak i kobiet),
    - raka piersi (u kobiet),
    - raka szyjki macicy (u kobiet).

Zapraszam do zapoznania się z prezentacją przygotowaną przez Świętokrzyskie Centrum Onkologii, która w sposób obrazowy przedstawia powyższe zasady.

Szkolny koordynator programu:

Beata Wójcik