Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek obchodzony jest na całym świecie 5 listopada. Jest to również dzień urodzin najbardziej znanego twórcy bajek - Walta Disneya. Celem tego dnia jest nie tylko przypomnienie kultowych bohaterów literackich, ale również zwrócenie uwagi na wychowawczą i edukacyjną rolę bajek.

Bajki towarzyszą nam od najmłodszych lat, rozweselają i bawią, ale też przekazują ważne prawdy życiowe. Poprzez bajki i baśnie dzieci uczą się dokonywania wyborów i utrwalają dobre postawy. Bajkowe postacie sprawiają, że świat staje się barwny i radosny. Święto wszystkich bajkowych postaci to dobry moment, aby przypomnieć sobie część z nich. Biblioteka zorganizowała dla uczniów wszystkich klas I-III zajęcia edukacyjne. Ich celem było zachęcenie dzieci do systematycznego sięgania po książkę i czytania oraz odwiedzania biblioteki szkolnej. Zachętą do czytania książek były również losy pewnej bajkowej księżniczki przybliżone przez panią Ewelinę Raczyńską z Biblioteki Pedagogicznej w Staszowie. Podczas niezwykłego, baśniowego spotkania dzieci z uwagą wysłuchały bajki o smutnej Petroneli, którą rozweseliła dopiero ofiarowana przez wróżkę piękna i ciekawa książka. Dzieci wcieliły się w role bohaterów z bajki i doskonale się bawiły. Miały też okazję zaprezentować się w stroju ulubionej bajkowej postaci. Mogliśmy spotkać żabkę, pieska, księżniczki, wróżki, czarodziejki, Kopciuszka czy Spider – Mana, jak i wielu innych bohaterów. Nagrodą dla nich była zakładka do książki promująca czytanie. Zajęcia miały też wymiar edukacyjny. Uczniowie poznali zasady poszanowania książek, rozwiązywali labirynty i wykonywali kolorowe zakładki. Zajęcia uświadomiły dzieciom jakie wartości płyną z czytania książek.

Świętowały również klasy II-III, które zostały zaproszone do biblioteki na zajęcia edukacyjne „Spotkanie z bajką”. Dzieci zostały zapoznane z ideą obchodów święta, słuchały fragmentów znanych bajek i odgadywały ich tytuły, oglądały książkową wystawę baśni i bajek oraz bajkowe nowości na Kiermaszu Taniej Książki. Nie zabrakło też zabaw – rozwiązywaliśmy zagadki, rozpoznawaliśmy postacie ze znanych baśni. Dzieci aktywnie uczestniczyły w zajęciach i chętnie wywiązywały się z zadań. Świetnie się bawiły przy rozwiązywaniu zagadek. Z okazji święta bibliotekę odwiedziły też dzieci ze świetlicy, które wysłuchały fragmentów wybranych bajek i obejrzały bajkowe nowości na kiermaszu. Korytarz naszej szkoły i biblioteka zmieniły się w świat wielobarwnych, bajkowych postaci. Dzień ten przypomniał wszystkim, jak ważne są bajki w życiu każdego dziecka i sprawił dzieciom wiele radości. Z okazji wydarzenia biblioteka szkolna zaprosiła klasy I do udziału w konkursie plastycznym „Moja ulubiona postać z bajki”.

Na kiermaszu znalazły się m.in. książki wydawnictwa Zielona Sowa - seria Zaopiekuj się mną Holly Webb (”Wróć, Alfiku!”, ”Smyk, uprowadzony szczeniak”) oraz „Mopsiak jest detektywem” Pameli Butchart, „Błyskawica drużyna Superbohaterki” Aleshi Dixon, seria „Bazgroszyt”, komiks „Scooby – Doo!”.

Ewa Sinkowska

więcej zdjęć w galerii...

28-11-2022, G K