Krzemionki Opatowskie

W dniu 29.09.2022 r. w ramach projektu „Z kulturą mi do twarzy” uczniowie z klas Va, VIa, VIIa, pod opieką Pań Renaty Biesiady, Teresy Garbackiej, Marzeny Winiarskiej oraz Beaty Wołowiec, wybrali się do Krzemionek Opatowskich, aby zobaczyć jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych całego województwa świętokrzyskiego.

Zwiedzanie kompleksu rozpoczęło się od obejrzenia ekspozycji dotyczącej zagadnień związanych z ludźmi zamieszkującymi te tereny w czasach działań kopalni, gdzie mogliśmy zobaczyć jak wyglądało codzienne życie prehistorycznych górników. Kopalnie te odkryte były w 1922r. przez geologa Jana Samsonowicza stały się obiektem naukowych badań, oraz pracy wielu pokoleń archeologów, geologów i przyrodników polskich. Kolejnym punktem wycieczki był krótki spacer po rezerwacie, gdzie można było zobaczyć wiele ciekawych miejsc, między innymi podziemną trasę turystyczną, kopalniane korytarze oraz rekonstrukcję neolitycznej osady.

Główną atrakcją wycieczki było przejście podziemną trasą turystyczną, która w najgłębszym miejscu osiągała aż11 metrów.

Uczniowie aktywnie uczestniczyli w wycieczce, zadawali różne pytania, wrócili do Staszowa zadowoleni, uśmiechnięci i pełni wrażeń.

Beata Wołowiec

18-10-2022, G K