Klasy szóste na wycieczce w Krakowie

10 maja 2018r. uczniowie klas VIa i VIb wyjechali na wycieczkę do Krakowa.

Pierwszym punktem programu było zwiedzanie Ogrodu Zoologicznego o powierzchni prawie 17 ha zlokalizowanym w Lesie Wolskim – pięknym parku leśnym.

Uczniowie mieli możliwość zobaczenia ponad 1400 sztuk zwierząt, przedstawicieli 270 gatunków. Zwierzętom odtworzono warunki, w jakich występują w swoim naturalnym środowisku. Największe zainteresowanie wśród uczniów wzbudziły kondory, słonie indyjskie, żyrafy, tygrysy, pantery, wilki, pingwiny i szympansy.

Następnym etapem wycieczki był spacer po Rynku Głównym. Krakowski Rynek Główny jest jednym z największych tego typu placów w Europie o wymiarach 200 m x 200 m. Został wytyczony w 1257 r. podczas lokacji Krakowa na prawie magdeburskim. Początkowo rynek pełnił funkcje przede wszystkim handlowe, z biegiem czasu doszły do tego również funkcje administracyjne, a także sądownicze.

Zwieńczeniem spaceru było zwiedzanie Podziemi Rynku Głównego, znajdujących się pod wschodnią płytą Rynku. Podziemna ekspozycja przedstawia historię Krakowa oraz związek miasta z ośrodkami handlowymi i kulturalnymi średniowiecznej Europy. Prezentowane zabytki (monety z XIV w., ceramika, ozdoby, średniowieczne narzędzia, 600-letnie przybory higieniczne) potwierdzają wielusetletnią tradycję wymiany handlowej prowadzonej na krakowskim Rynku, a zachowane fragmenty brukowanych dróg świadczą o średniowiecznych technologiach budowy dróg. Proces nieustannego podnoszenia się poziomu rynku wraz z rozwojem cywilizacji przez kilkaset lat prezentują zachowane profile ziemne. Życie codzienne Krakowa dokumentują zgromadzone przedmioty: gliniane figurki, skórzane buty, kości do gry, pochodzące ze Wschodu paciorki i medaliony, a także groty tatarskich strzał. Unikatem na skalę światową jest 693-kilogramowa bryła handlowego ołowiu (tzw. bochen).

Pobyt w ZOO i Muzeum Podziemnym to połączenie zabawy i nauki. Uczniowie byli zachwyceni i wspaniale się bawili.

Uczniowie z wycieczki wrócili zadowoleni i pełni wrażeń.

Opiekę nad uczniami sprawowali: Monika Korczak, Teresa Garbacka i Zbigniew Oleszek.

Teresa Garbacka

20-05-2018, G K