Dzień Ziemi

Dzień Ziemi to święto obchodzone na całym świecie 22 kwietnia. Każdego roku w obchody Dnia Ziemi angażuje się wiele organizacji i stowarzyszeń ekologicznych, oraz placówek oświatowych.

Tegorocznym motywem przewodnim jest hasło „Przywróć naszą Ziemię”. Z powodu pandemii, wiele konferencji i towarzyszących Dniu Ziemi akcji odbywa się w świecie wirtualnym.

W 1990 roku uznano Dzień Ziemi za święto o zasięgu globalnym, 200 milionów ludzi z 141 państw zmobilizowało się i doprowadziło do Szczytu Ziemi ONZ w 1992 roku w Rio de Janeiro. Do dziś obchody te są bardzo dobrą okazją do promowania ekologicznych postaw oraz uświadamiania o problemach klimatycznych na Ziemi.

Coraz popularniejsza staje się idea Zero Waste, co dokładnie znaczyzero odpadów”, „zero marnowania”.

Jest to styl życia, zgodnie z którym człowiek stara się generować jak najmniej odpadów, a tym samym nie zanieczyszczać środowiska. To cel etyczny, ekonomiczny i wizjonerski, który pomaga ludziom naśladować zrównoważone naturalne cykle, w których wszystkie odrzucane materiały mają stać się zasobami.

Życie wedle idei Zero Waste sprowadza się do stosowania określonych zasad:

• odmawiaj,
  • ograniczaj,
  • wykorzystaj ponownie,
  • recyklinguj,
  • kompostuj.

Kilku uczniów klas piątych i siódmych naszej szkoły chcąc przybliżyć problematykę tego ważnego zagadnienia, wykonało prezentacje popularyzujące Dzień Ziemi, z którymi zostaniecie zapoznani na zajęciach z wychowawcą. Zachęcamy do wdrażania w życie postulatów ekologicznego postępowania.

03-05-2021, G K