„Dbam o siebie – podejmuję odpowiedzialne decyzje”

Takie hasło przyświecało naszym tegorocznym dniom profilaktyki, które odbywały się w dniach od 8 do 19 maja. Uczniom czasami trudno jest być osobami odpowiedzialnymi, nie zawsze też przewidują skutki swoich zachowań. Zapominają, że dobra zabawa to nie tylko radość, fajne spędzanie czasu wolnego z kolegami, ale także bezpieczeństwo.

Zajęcia, w których mogli w trakcie Szkolnych Dni Profilaktyki uczestniczyć, a zwłaszcza tych prowadzonych przez psychologa, pedagoga, policjanta, kuratora sądowego czy terapeutów uzależnień, profilaktyka - przedstawiciela PPIS – uświadomiły im i utwierdziły w przekonaniu, że bezpieczeństwo jest najważniejsze i każdy powinien o nie zadbać.

Mamy nadzieję, iż uczniowie pamiętają, że w dobrej zabawie nie powinno zabraknąć szacunku dla kolegi, koleżanki. Słowa pani psycholog i pani pedagog, że „zgoda buduje a niezgoda rujnuje” powinny im przyświecać podczas koleżeńskich spotkań, zarówno tych w realnej rzeczywistości, jak też przez Internet.

Pan policjant uczulał uczniów, aby dbali o swoje bezpieczeństwo także w Internecie. Ochrona danych osobowych (nazwiska, adresu, numeru telefonu, adresu e-mail) jest niezwykle ważna. Uczulał na znajomości zawierane przez Internet.

Używki (napoje energetyzujące, papierosy, alkohol) – to nic dobrego – uczniowie wiedzą o tym z całą pewnością. Mamy nadzieję, iż spotkanie z terapeutami Centrum Psychoterapii „Promedic” upewniło ich , że jest to poważny problem, w który nie warto wchodzić.

Odpowiedzialność – pani Kurator Sądu Rejonowego uświadamiała uczniom, że mimo swoich kilku czy kilkunastu lat, powinni wiedzieć już - co jest dobre, a co złe. Ta wiedza pozwoli im zachowywać się tak, aby nie wejść w konflikt z prawem.

Mamy nadzieję, że wszystkie rady uzyskane przez uczniów podczas spotkań z zaproszonymi gośćmi zapamiętają i będą starali się wcielać je w życie. Zbliżają się wakacje – czas wypoczynku. Jest to też dobry okres aby pokazać, że pamiętają, umieją i zadbają o swoje bezpieczeństwo, a podejmowane przez nich decyzje będą naprawdę przemyślane i odpowiedzialne.

Serdecznie dziękujemy wszystkim instytucjom współpracującym z naszą placówką za wspieranie nas w realizacji zadań profilaktycznych: Komendzie Powiatowej Policji w Staszowie, Publicznej Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Staszowie, Państwowej Inspekcji Sanitarnej, Sądowi Rejonowemu w Staszowie, Centrum Psychoprofilaktyki „Promedic”. Bardzo dziękujemy, że jesteście Państwo z nami.

Pedagog szkolny:

B. Wójcik

więcej zdjęć w galerii...

21-06-2017, G K