"Cudze chwalicie, Swego nie znacie..."

7 grudnia 2022 r. klasa V b odwiedziła Pałac Kołłątajów w Wiśniowej.

Nasze zwiedzanie rozpoczęliśmy od wizyty w bibliotece, która mieści się w pałacu.

Pani bibliotekarka zapoznała młodzież z historią Wiśniowej, przedstawiła biografię ludzi, którzy mieli wpływ na tę historię oraz opowiedziała legendy związane z regionem.

Następnie uczniowie wzięli udział w warsztatach malarskich i sami tworzyli dzieła dotyczące bezpieczeństwa w naszym mieście.

Po wytężonej pracy artystycznej zostaliśmy zaproszeni na smaczny poczęstunek.

Kiedy już nabraliśmy sił, przyszła pora na zwiedzanie zamku i zapoznanie się z jego historią. Obecnie pałac jest już częściowo odrestaurowany, zachwycił nas swą wielkością i pięknem. Uczniów szczególnie zaciekawiła Izba Pamięci Hugona Kołłątaja, współtwórcy Konstytucji 3 Maja, w której mogli zobaczyć oryginalne dokumenty, jakie słynny Polak wydał za życia.

Nie można też było przejść obojętnie obok przepięknej Sali Ślubów, w której w przyszłości będą odbywać się ceremonie ślubów cywilnych.

Opiekunowie:

Renata Kowalcze