„BAJKI MAJĄ MOC – BAJKI, KTÓRE POMAGAJĄ” – CYKL ZAJĘĆ BIBLIOTERAPEUTYCZNYCH

1 grudnia pani Ewelina Raczyńska z Biblioteki Pedagogicznej w Staszowie przeprowadziła w klasie Ia i IIa zajęcia „Kolorowe emocje”, które rozpoczynają w tych klasach cykl zajęć biblioterapeutycznych o emocjach „Bajki mają moc – bajki, które pomagają”. Biblioterapia jest znaną metodą wspierania przez czytanie. Poprzez tekst literacki można wpłynąć na emocje dziecka, jego myśli, sposób patrzenia na świat, a także na zachowanie. Biblioterapia pomaga w rozpoznawaniu uczuć, radzeniu sobie z trudnymi emocjami oraz wzmacnia poczucie własnej wartości. Na pierwszych zajęciach przedstawione zostały dzieciom emocje, które towarzyszą im w codziennym życiu: radość, złość, strach, smutek, miłość, spokój. Dzieci uczyły się rozpoznawać własne uczucia na podstawie książki Anny Llenas „Kolorowy potwór”. Wspólnie pomagały Kolorowemu Potworowi uporządkować jego pomieszane emocje. Podsumowaniem spotkania było wykonanie portretu Kolorowego Potwora.

Ewa Sinkowska

12-12-2022, G K