„Nie daj się nałogom - bądź po prostu sobą”
Takie hasło przyświecało naszym tegorocznym dniom profilaktyki, które odbywały się w dniach 4-8 marca. Celem przedsięwzięcia było promowanie zdrowego stylu życia, rozwijanie zainteresowań problematyką prozdrowotną, upowszechnianie wiedzy na temat szkodliwości uzależnień, przeciwdziałanie uzależnieniom.
W ramach obchodów realizowane były następujące działania:
- w dniu 4 marca została przeprowadzona audycja szkolna uświadamiająca uczniom o zgubnych skutkach uzależnień,
- w klasach II oraz IIIa zostały przeprowadzone zajęcia psychoprofilaktyczne z psychologiem szkolnym,
- w klasach I oraz IIIb zostały przeprowadzone zajęcia wychowawczo-profilaktyczne z nauczycielem Biblioteki Pedagogicznej w Staszowie - Panią Eweliną Raczyńską,
- w klasach VII oraz VIII zostały przeprowadzone zajęcia profilaktyczne z pracownikiem staszowskiego Sanepidu - Panią Dorotą Wojnarowską,
- w klasach IV-VI zostały przeprowadzone zajęcia profilaktyczne z pedagogiem szkolnym oraz pedagogiem specjalnym.
Interesującym uzupełnieniem podejmowanych przez szkołę działań wychowawczo-profilaktycznych są spektakle artystyczne. 06 marca uczniowie klas 4-8 mieli okazję aktywnie uczestniczyć w spektaklu profilaktycznym teatru „Magiczna scena” pt. ”Szkolne tarapaty”. Podczas przedstawienia aktorzy w sposób atrakcyjny, humorystyczny i interesujący dla młodego odbiorcy poruszali trudne tematy, takie jak:
- niebezpieczeństwo używania narkotyków, alkoholu oraz papierosów/e-papierosów,
- zdrowie psychiczne wśród dzieci/młodzieży,
- wpływ grupy rówieśniczej na zachowania innych nastolatków,
- uleganie modzie, obowiązującym trendom, co ma niekorzystny wpływ na psychikę młodego człowieka,
- nieumiejętność podejmowania racjonalnych decyzji w wieku dorastania,
- niedojrzałość emocjonalna, nierozwinięta w pełni wyobraźnia, a co za tym idzie brak umiejętności przewidywania konsekwencji podejmowania decyzji.
Ponadto został przeprowadzony konkurs plastyczno-literacki pod przewodnim hasłem tegorocznych obchodów Szkolnych Dni Profilaktyki. Oto wyniki:
1 miejsce: Gabriela Czarnecka Ib, Aniela Stępień IIb, Oliwia Opałacz IIIa, Hanna Serafin VIb,
2 miejsce: Igor Kostępski Ia, Jan Raczyński IIa, Oskar Szot IIIa,
3 miejsce: Alicja Sochacka Ia, Martyna Krężołek IIb, Lena Olszewska IIIa,
Wyróżnienia: Julia Jagodzińska Ia, Wiktoria Martynowicz IIb, Gabriela Noga IIIa.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu.

