Z wizytą w skansenie w Kolbuszowej
Dnia 27 maja 2025r. uczniowie klasy IIb odwiedzili Muzeum Kultury Ludowej - Skansen w Kolbuszowej. W czasie spaceru po Skansenie z panią przewodnik poznali dawną kulturę, tradycje i trudy dnia codziennego Lasowiaków. Dzieci zobaczyły stare chałupy i ich wyposażenie, dawne narzędzia rolnicze, kuźnię, młyn wodny, stary kościół, zbiór starych drewnianych zabawek, a najbardziej podobała im się stara szkoła.
Uczniowie przenieśli się w czasie do dawnej szkoły, siedząc w drewnianych ławkach i uczestnicząc w warsztatach „W dawnej klasie - lekcja kaligrafii”. Uczyły się pisania najpierw rysikiem na tabliczce, a potem posługiwania się piórem i atramentem. Na pamiątkę uczniowie dostali zeszyty z własnymi próbami kaligrafii, niekiedy ozdobionymi kleksami z atramentu. Dzieci dowiedziały się w jaki sposób prowadzono lekcje, zapoznały się również ze sposobami na niesfornych uczniów. Najbardziej spodobało się klęczenie na grochu - każdy chciał spróbować jak to jest.
Na zakończenie pobytu w skansenie dzieci zakupiły pamiątki. Pogoda i humory dopisały, a wyjazd dostarczył dzieciom wielu wrażeń.

