Spotkanie z Zakładową Górniczą Orkiestrą Dętą Grupy Azoty „Siarkopol” w Grzybowie
27 maja 2025r. w ramach obchodów 500-lecia nadania praw miejskich dla Staszowa w murach naszej szkoły gościliśmy członków Zakładowej Górniczej Orkiestry Dętej Grupy Azoty „ Siarkopol” w Grzybowie.
W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas 1-3.
Pan Kapelmistrz Stanisław Brzeziński przedstawił dzieciom historię Orkiestry, która w tym roku obchodzi 48 rocznicę jej utworzenia i na stałe wpisuje się w życie kulturalne lokalnej społeczności.
Duże zainteresowanie uczniów wzbudziły nie tylko instrumenty, ale także galowe mundury górników. Uczniowie dowiedzieli się , że w zależności od pełnionej funkcji górnicy noszą na swoich czapkach zwanych czako różne kolory pióropuszy. I tak Kapelmistrz jako jedyny posiada czapkę z biało-czerwonym pióropuszem, a pozostali muzycy noszą czapki z czerwonymi pióropuszami. Na mundurze górnika widnieje 29 guzików, które symbolizują wiek św. Barbary- patronki górników. Następnie szef orkiestry zademonstrował, jak wygląda dyrygowanie grą muzyków za pomocą buławy.
Górnicy zaprezentowali dziecięcej widowni instrumenty dęte takie jak: saksofon, trąbka, puzon, waltornia. Pan Kapelmistrz wyjaśnił na czym polegają różnice w budowie i brzmieniu tych instrumentów.
Dzieci z wielką radością wysłuchały koncertu tradycyjnych melodii górniczych oraz zagranego na trąbce Hejnału Mariackiego.
Artyści- górnicy otrzymali gromkie brawa.
To było wyjątkowe i niezapomniane spotkanie, które dostarczyło uczniom wielu miłych chwil.
Serdecznie dziękujemy naszym gościom!

