Dzień Świadomości Autyzmu w naszej szkole
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu to święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ z inicjatywy Kataru, obchodzone każdego roku 2 kwietnia.
Święto to ma na celu propagowanie wiedzy na temat autyzmu oraz uwrażliwienie społeczeństwa na akceptację różnorodności i odmienności rozwojowej. Osoby ze spektrum autyzmu często spotykają się z dyskryminacją i izolacją, a według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) autyzm występuje u 1 na 100 dzieci, co oznacza, że w Polsce żyje ich około 400 tysięcy. Zatem bardzo ważne jest kształtowanie w społeczeństwie postawy pełnej empatii, zrozumienia i akceptacji.
Nasza szkoła również włączyła się w akcję jako znak solidarności z osobami z autyzmem. Z uwagi na to, że w tym roku dzień przypadł w okresie świątecznym, zaplanowaliśmy działania od 3 kwietnia.
Tegoroczne obchody Światowego Dnia Autyzmu odbyły się pod hasłem „Zaprzyjaźnij się z autystą uśmiechniętym optymistą”. Aby przybliżyć najważniejsze informacje dotyczące trudności, z jakimi zmagają się osoby z autyzmem przygotowano gazetki oraz przeprowadzono audycję przez szkolny radiowęzeł. Ponadto wykonano ściankę do zdjęć i fotoramkę z symbolami związanymi z autyzmem. Podsumowaniem wszystkich działań związanych z obchodami był przemarsz ulicami miasta klas I-III.
Uczniowie byli bardzo zaangażowani we wszystkie podejmowane działania, które oprócz zdobycia cennej wiedzy dały im możliwość tak ważnej dla dzieci integracji.
