Znajdź właściwe rozwiązanie

PROGRAM PROFILAKTYKI PALENIA TYTONIU DLA UCZNIÓW

KLAS STARSZYCH SZKOŁY PODSTAWOWEJ

„ZNAJDŹ WŁAŚCIWE ROZWIĄZANIE”

I. Realizacja programu w szkole:

W roku szkolnym 2015/2016 program realizowany będzie w klasach IV w ramach zajęć z pedagogiem szkolnym.

II. Celem głównym programu jest zapobieganie paleniu tytoniu wśród uczniów.

III. Cele szczegółowe:

1. Integracja grupy. Wyróżnienie liderów. Uzasadnienie i wzmocnienie postaw zobowiązujących do nie palenia - warsztat I.

2. Ukazanie funkcjonowania ludzkiego organizmu i jego potrzeb, a przede wszystkim konieczność odpowiedniego odżywiania i czystego powietrza – warsztat II.

3. Przekazanie wiadomości o zachowaniach asertywnych, uczenie się rozpoznawania swych zachowań oraz uświadomienie mechanizmów nacisku grupowego wraz z nauczeniem się sposobów odmowy – warsztat III.

4. Uczenie rozpoznawania odczuć przeżywanych w sytuacjach trudnych, uświadomienie mechanizmów konfliktu, jak również uczenie umiejętności radzenia sobie z problemami – warsztat IV.

5. Uczenie umocnienia poczucia własnej wartości w zbudowaniu pozytywnego myślenia o sobie i kształtowania ważnych umiejętności w kontaktach z ludźmi - warsztat V.

IV. Efektem realizacji programu powinno być:

Przyswojenie wiedzy o tym, że:

• nikotyna występująca we wszystkich postaciach tytoniu jest narkotykiem,

• palenie tytoniu pociąga za sobą zarówno przejściowe, jak i długofalowe skutki fizjologiczne, estetyczne i zdrowotne,

• oddychanie powietrzem zawierającym dym tytoniowy jest niebezpieczne dla zdrowia,

• zaprzestanie palenia przynosi korzyści natychmiastowe oraz korzyści w przyszłości,

• wpływ na decyzję o podjęciu palenia mają przekonania osobiste oraz rodzina,

• rówieśnicy i środki masowego przekazu,

• większość dzieci, młodzieży i dorosłych nie pali,

• reklamy papierosów na całym świecie są często ukierunkowane na dzieci i młodzież,

• dzieci i młodzież mogą skutecznie oprzeć się presji palenia,

• sprzedaż i palenie papierosów podlega przepisom prawa i normom społecznym.

Kształtowanie postaw:

• zobowiązujących do niepalenia,

• dumy z faktu niepalenia,

• wspierania innych osób w decyzji nie podejmowania palenia,

• odpowiedzialności za własne zdrowie,

Rozwinięcie umiejętności do:

• wspierania innych ludzi, by nie podejmowali palenia,

• przeciwstawiania się paleniu tytoniu,

• określania korzyści przebywania w środowisku wolnym od dymu tytoniowego,

• wspierania ludzi palących, którzy pragną zerwać z nałogiem.

27-09-2016, G K