Zielona Szkoła w Lewinie Kłodzkim

W dniach 04.06-07.06.2018r. uczniowie klas V-VII Publicznej Szkoły Podstawowej nr3 przebywali na zielonej szkole w Lewinie Kłodzkim pod opieką Marzeny Winiarskiej, Renaty Biesiady i Wandy Baracz.

Przed dotarciem do celu podróży uczestnicy zielonej szkoły udali się z wizytą do Wrocławia. Na miejscu przywitał nas przewodnik, który zapoznał z najważniejszymi atrakcjami tego miasta. Wrocławski Rynek należy do największych dawnych placów targowych w Polsce. Przyciąga urokiem zabytkowych kamienic, żywiołowością i klimatem wyjątkowego centrum europejskiej metropolii.

Rynek otaczają kamienice, ufundowane przez wrocławskich patrycjuszy. Oryginalnym budynkiem, różniącym się stylistyczne od reszty zabudowy w Rynku, jest modernistyczny wieżowiec według projektu Heinricha Rumpa wybudowany w 1930 r. w południowo-zachodniej części.

To pręgierz, fontanna oraz pomnik Fredry są najpopularniejszymi punktami orientacyjnymi w Rynku. Lubiane są także Jaś i Małgosia – dwa ocalone domki altarystów (opiekunów ołtarza w pobliskim kościele św. Elżbiety) w północno-zachodnim narożniku Rynku.

Kolejnym celem naszej podróży była Praga. Najważniejszym praskim wzgórzem są Hradczany. To tutaj przycupnęła budowana przez kilkaset lat gotycka katedra, tutaj też mieści się dawny zamek. Wielu turystów wspina się po stromych zamkowych schodach aby zobaczyć słynną Złotą Uliczkę. Można tutaj także obejrzeć wiele znanych dzieł sztuki (czeski barok w Pałacu Schwarzenbergów, arcydzieła sztuki europejskiej od średniowiecza do epoki baroku w Pałacu Sternbergów albo malarstwo XIX wieczne w Pałacu Salmowskim). Zarówno z hradczańskich umocnień jak i ze wzgórza Letna rozciąga się przepiękny widok na miasto.

Kolejną naszą zdobyczą w Czechach był Most Karola, Stare Miasto, Archikatedra Świętych Wita, Wacława i Wojciecha, Muzeum Miniatur. Miasto to zawdzięcza swoją popularność niesamowitym widokom, budynki reprezentują większość istniejących stylów architektonicznych.

Kolejnego dnia zwiedzaliśmy Duszniki-Zdrój, które są znane z odbywającego się tam od 1946 roku Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego – to najstarszy polski festiwal muzyczny. Wydarzenie trwa przez dwa dni na początku sierpnia i przeprowadzane jest w Dworku Chopina.

W miasteczku zobaczyliśmy wiele zabytkowych obiektów, w tym ratusz, Dworek Chopina (teatr zdrojowy), park zdrojowy z XIX wieku i kościoły (np. kościół Piotra i Pawła z XVII w.). W Dusznikach znajduje się też fontanna, która istniała już w 1905 roku, a obecnie wykorzystywana jest przy wieczornych pokazach świetlnych. Tu udaliśmy się do Pijalni Wód Mineralnych, gdzie uczestnicy mogli spróbować wód o różnych właściwościach leczniczych.

Następną naszą zdobyczą była Polanica-Zdrój, która urzeka podgórskim klimatem. Tutejsze źródła mineralne należą do najlepszych w kraju. Zachwyca nietuzinkową przyrodą, hipnotyzuje spokojem. Doskonałą zabawę zagwarantował uczniom pobyt na torze saneczkowym.

Okolica Kudowy oferuje również niecodzienne atrakcje. Miejsc takich jak Błędne Skały czy Szczeliniec Wielki leżących w Parku Narodowym Gór Stołowych próżno szukać gdzie indziej w Polsce. Dotarcie do nich umożliwiła nam malownicza górska Droga Stu Zakrętów, wiodąca z Kudowy przez Karłów do Radkowa. Pobyt w tym miejscu dostarczył nam wielu przeżyć i wrażeń. Będąc w Kudowie odwiedziliśmy Kaplicę Czaszek, to miejsce pełne zadumy, tragedii i historii, które naprawdę warto poznać. Mieści się w dzielnicy Czermna.

Korzystając z bliskości aquaparku udaliśmy się w fascynującą podróż do świata relaksu w „Wodnym świecie”.

Pobyt na „Zielonej szkole” stworzył uczniom możliwość samorozwoju, emocjonalnych przeżyć estetycznych, uczył wrażliwości na dobro i piękno. To przygoda i sprawdzenie samodzielności. Zajęcia w kontakcie z przyrodą, znajomość praw rządzących w środowisku dają szansę na kształtowanie właściwych postaw wobec Ziemi, dziedzictwa kulturowego i postaw zdrowotnych.

M. Winiarska

więcej zdjęć w galerii...

19-06-2018, G K