Zielona Szkoła w Chłapowie

Klasy 6a, 6b, 4a wraz z Panią Dyrektor Ewą Rzepecką i nauczycielkami Renatą Biesiadą oraz Marzeną Winiarską, wzbogacały wiedzę o Gdańsku, Gdyni, Helu oraz okolicznych miejscach przebywając na Zielonej Szkole w Chłapowie w dniach od 03.06. do 09.06.2017r.

Gdańsk był pierwszym miejscem, jakie zwiedziliśmy jadąc nad morze. Naszym oczom ukazała się Ulica Długa - z Ratuszem Głównego Miasta Gdańsk i kamienicami z pięknymi fasadami oraz Długi Targ - z Fontanną Neptuna i Dworem Artusa. Chodząc Długim Pobrzeżem nad Motławą, która wpada do Zatoki Gdańskiej, ujrzeliśmy słynny średniowieczny Żuraw, a po drugiej stronie rzeki - spichlerze. Odbijając z Długiego Pobrzeża w lewo weszliśmy w Ulicę Mariacką, słynącą z kamienic z krużgankami oraz biżuterii z bursztynu. Idąc nią do końca doszliśmy do największego ceglanego kościoła na świecie - gotyckiej Bazyliki Mariackiej.

Następnie udaliśmy się na Westerplatte. Jest to jedyne miejsce na terenie Gdańska, które zachowało niepolsko brzmiącą nazwę. Pozostała ona niezmieniona, ze względu na swój symboliczny wydźwięk walki Polaków o wolność.

Na miejscu zbombardowanej 2 września 1939 roku wartowni nr V znajduje się Cmentarz Obrońców. 50 lat po tym wydarzeniu w tym miejscu wystawiono 15 krzyży z nieśmiertelnikami, które symbolizują żołnierzy bohatersko walczący i poległych w obronie Półwyspu. Kulminacyjnym punktem zwiedzania symbolicznego półwyspu Westerplatte jest Pomnik Obrońców Wybrzeża. Znajduje się on na kopcu tuż obok wejścia do portu, ma 23 metry wysokości.

Kolejny dzień rozpoczął się wyjazdem na Półwysep Helski. Zwiedziliśmy Muzeum Obrony Wybrzeża. Jest to jedno z najmłodszych muzeów militarnych działających w kraju. Powstało w latach 2005 – 2006 dzięki garstce zapaleńców z Sekcji Militarnej Stowarzyszenia „Przyjaciele Helu”, którzy za cel postawili sobie ochronę przed dewastacją unikalnych obiektów militarnych budowanych od lat dwudziestych do sześćdziesiątych ubiegłego stulecia. Największe z tych budowli - to 6 obiektów pozostałych po niemieckiej baterii 406mm Schleswig Holstein. Są dwa magazyny, trzy stanowiska artyleryjskie („Anton”, „Bruno” i „Cesar”) oraz wieża kierowania ogniem.

Następnym obiektem był Kopiec Kaszubów – początek Polski. Kopiec Kaszubów to kamienny obelisk, symbolizujący początek Rzeczypospolitej, wybudowany w jednym z najpiękniejszych miejsc naszej ojczyzny, na Helskim Cyplu. Podkreśla on także jedność i tożsamość społeczności kaszubskiej. Elementem obrazującym tę wspólnotę jest Gryf Kaszubski, umieszczony w centralnym miejscu pomnika, stąd wzięła się jego nazwa. Później udaliśmy się do Fokarium, obserwując foki podczas karmienia.

Kolejny dzień rozpoczął się wyjazdem do Gdyni. Miasto portowe przywitało nas widokiem Skweru Kościuszki, przy którym znajdują się kolejne atrakcje do obejrzenia: niszczyciel z wojenną przeszłością ORP Błyskawica (Muzeum Marynarki Wojennej), przepiękny żaglowiec Dar Pomorza. Dzień ten umilił nam rejs statkiem po porcie w Gdyni.

Uczestnicy zielonej szkoły skorzystali z atrakcji jakie oferowało im Wesołe Miasteczko we Władysławowie. Największą atrakcją Lunaparku Sowiński cieszyła się najwyższa kolejka górska w Polsce, poza tym kilka ekstremalnych urządzeń: condor, space loop, czy splash shake. Można się było pośmiać w pałacu śmiechu, bądź zawitać do zamku strachu. Niezwykłych wrażeń dostarczyło także zwiedzenie domku postawionego do góry nogami.

Dzień piąty to relaks na plaży, budowanie zamków z piasku, plażowanie, gra w piłkę. Spacerkiem przeszliśmy przez Ośrodek Przygotowań Olimpijskich. Wyjazd ten zakończyła tradycyjnie wizyta w restauracji KFC.

W ciągu tych kilku dni uczniowie lepiej poznali się wzajemnie, umocnili więź emocjonalną, uczyli się wielu atrakcyjnych i ciekawych zabaw, poznali rejon pobytu. Zdobyli wiedzę, nowe doświadczenia, uczyli się zachowań w nowych sytuacjach. Wiedzę i umiejętności zdobyte podczas wyjazdu wykorzystają na wielu lekcjach.

Marzena Winiarska, Renata Biesiada

więcej zdjęć w galerii...

13-06-2017, G K