XXX JUBILEUSZOWY TYDZIEŃ KULTURY JĘZYKA – LEKCJE W KLASACH IV-VI

Z okazji trwającego w dniach 14 – 19 marca Tygodnia Kultury Języka w województwie świętokrzyskim, w klasach IV – VI przeprowadzone zostały lekcje przez panią Dorotę Wójcik z Biblioteki Pedagogicznej w Staszowie. Temat lekcji „Józef Wybicki i jego epoka” nawiązywał do motywu przewodniego projektu „Czerp mądrość od autorytetów, ale ufaj sobie”. Celem tegorocznego wydarzenia było zwrócenie uwagi dzieciom i młodzieży na autorytety, poznanie wielkich postaci, które będą dla nich inspiracją w kreowaniu własnej przyszłości.

Uczniowie utrwalali oraz poszerzali wiedzę na temat Józefa Wybickiego, poznawali historię powstania hymnu narodowego, interpretację kolejnych strof pieśni. Dowiedzieli się jakie akty prawne regulują kwestię polskich symboli narodowych i z szacunkiem odśpiewali Mazurek Dąbrowskiego. Z zainteresowaniem obejrzeli prezentację o Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie. Podczas lekcji wykazali się dużą wiedzą na temat Józefa Wybickiego oraz chętnie uczestniczyli w dyskusji. Na zakończenie pani Dorota Wójcik zaprosiła uczniów do udziału w konkursie plastycznym „Józef Wybicki i jego epoka” zorganizowanym przez Bibliotekę Pedagogiczną w Staszowie. W bibliotece szkolnej uczniowie mogli też obejrzeć wystawę „Polskie autorytety”.

Ewa Sinkowska

29-03-2022, G K