Wycieczka do Sandomierza klasy IIIA

12 czerwca 2017r. uczniowie z klasy IIIa wybrali się na wycieczkę do Sandomierza.

Celem wycieczki było zwiedzenie Sandomierza jednego z najstarszych i najpiękniejszych polskich miast.

Razem z przewodnikiem rozpoczęliśmy zwiedzanie miasta. Trasa zwiedzania objęła: Podziemną Trasę Turystyczną, Zbrojownię rycerską, Bramę Opatowską, Rynek, Stare Miasto, dziedziniec zamkowy, Ucho Igielne oraz wąwozy lessowe Królowej Jadwigi.

Jedną z atrakcji było przejście Podziemną Trasą Turystyczną - słynnymi lochami z przełomu XV/ XVI wieku. Dzieci poznały tu historię sandomierskich piwnic oraz legendę o Halinie Krępiance, która oddała swoje życie ratując miasto przed wojskiem tatarskim.

Szczególnym zainteresowaniem uczniów cieszyła się Zbrojownia rycerska, gdzie doszło do spotkania ze średniowiecznym rycerzem, który z humorem opowiedział dzieje miasta. Uczniowie mogli tam zobaczyć Zbrojownię , usłyszeć ciekawostki na temat różnych rodzajów broni, zbroi, jak również poznać szczegóły mody średniowiecznej. A potem zaroiło się w Zbrojowni od księżniczek, królewien, rycerzy i dam dworu! Wszyscy przymierzali zbroje, piękne płaszcze, suknie i peleryny. Całe spotkanie przebiegło w niezwykle zabawnej atmosferze.

Wejście stromymi schodami na Bramę Opatowską dostarczyło niektórym wiele emocji. Ale za to widok na dolinę Wisły i panoramę miasta był wspaniały!

Kolejnym punktem programu wycieczki był spacer lessowym wąwozem Królowej Jadwigi.

Wierzchołki ścian wąwozu porastają drzewa liściaste, których korzenie tworzą niezapomniany i bardzo oryginalny widok. W znacznej części są odsłonięte.

Ostatnim punktem programu był rejs statkiem po Wiśle, podczas którego uczestnicy wycieczki mogli podziwiać przepiękną panoramę miasta. Była to świetna okazja do robienia zdjęć.

Wyjazd do Sandomierza okazał się nie tylko wycieczką krajoznawczą, ale był też piękną lekcją historii Polski. Dzieci wróciły z wycieczki zadowolone i pełne wrażeń.

Barbara Wojnarowska

więcej zdjęć w galerii...

13-06-2017, G K