Wycieczka do Energetycznego Centrum Nauki w Kielcach

W dniu 28 kwietnia 2022r. uczniowie klas IVB, VA, VI A wyjechali na wycieczkę do Energetycznego Centrum Nauki w Kiecach.

Przygodę z nauką uczniowie zaczęli od zwiedzenia wystawy, która podzielona jest na trzy strefy: „Ogień i Ziemia”, „Powietrze i Woda” oraz „Człowiek”.

Ekspozycja ECN opowiada o energii i składa się z 28 interaktywnych stanowisk, przeznaczonych do samodzielnego eksperymentowania. Między innymi potężny, ważący ponad 750 kg kołowrót. To urządzenie nawiązujące formą do kombajnu górniczego, ale napędzane siłą ludzkich mięśni. Ponadto uczniowie mogli przepompować wodę z dolnego do górnego zbiornika hydroelektrowni, zbudować zaporę z kolorowych klocków.

Następnie uczniowie uczestniczyli w warsztatach „Świecące w ciemności – luminescencja”, na których eksperymentowali i poznali odpowiedzi na pytania: Czy świetliki świecą tak samo jak żarówki? Czy istnieją świecące grzyby? Dowiedzieli się również na czym polega zjawisko bioluminescencji i jakie organizmy żywe potrafią emitować światło.

Kolejnym punktem wycieczki było obejrzenie w Multikinie filmu familijnego w reżyserii Rubena Fleischera pt. „Uncharted”.

Wyjazd oraz wspólne zajęcia pozwoliły uczniom nie tylko doskonale się bawić, ale dały początek nowym więziom, co z pewnością w przyszłości zaowocuje w czasie wspólnych wyjazdów, spotkań czy wycieczek.

Nasi uczniowie wrócili z wycieczki bardzo zadowoleni.

Opiekę nad uczniami sprawowali: Teresa Garbacka, Marzena Winiarska, Renata Kowalcze i Izabela Jaworska.

25-05-2022, G K