Wspólnie działamy w staszowskim wolontariacie

Wolontariusze naszej szkoły, uczestniczący w projekcie „Wspólnie działamy w staszowskim wolontariacie”, 22 kwietnia zostali zaproszeni do udziału w II części zadania realizowanego przez ZPO-Publiczną Szkołę Podstawową nr 1 im. T. Kościuszki w Staszowie. Projekt ekologiczny opracowany przez wolontariuszy ze staszowskiej jedynki „Ochrona ptaków naszej okolicy. Zawieszanie budek lęgowych, sadzenie drzew” wpisał się w lokalne obchody Staszowskich Dni dla Ziemi oraz obchody największego święta ekologicznego jakim są Dni Ziemi.

Hasło tegorocznych obchodów „Inwestujmy w planetę” zachęca nas do podejmowania konkretnych działań. Takie właśnie zaplanowali w swoim projekcie wolontariusze. Dzięki niemu w naszym mieście założono 28 budek lęgowych dla sikor i szpaków, dokonano nasadzeń nowych drzew (na terenach 6 staszowskich szkół oraz w Parku Miejskim im. Górników Siarkowych). Również i nasza szkoła otrzymała budkę lęgową oraz 5 sadzonek drzew. Uczestnicząc w obchodach Dnia Ziemi uczniowie wysłuchali krótkiego wykładu pana A. Lubery Nadleśniczego Nadleśnictwa Staszów na temat drzew, które posadzone zasilą staszowska florę, mogli również zaobserwować prawidłowy sposób ich sadzenia.

W ramach projektu nasi uczniowie z powodzeniem wzięli udział w międzyszkolnym konkursie plastycznym p.h. „Ptaki naszej okolicy”. Zuzanna Cieślik - uczennica klasy IIIa zajęła II miejsce w kategorii klas I-III; Emilia Makuła z klasy IIa, w tej samej kategorii otrzymała wyróżnienie, zaś Maja Szot - uczennica klasy VIIc zajęła I miejsce w kategorii klas IV-VIII. Gratulujemy nagrodzonym uczennicom. Dziękujemy wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w tym konkursie.

Udział w projektach ekologicznych, w obchodach Dnia Ziemi uświadamiają dzieciom i dorosłym, że o naszą planetę powinniśmy dbać nie tylko w dniu jej święta, ale każdego dnia roku. Każdy z nas na swój sposób, poprzez codzienne proekologiczne zachowania (oszczędzanie wody, energii, segregację odpadów, dbanie o przyrodę) powinien w nią inwestować.

02-05-2022, G K