Szkolne Dni Matematyki 2019

Jak co roku w naszej szkole w dniach od 14 marca do 20 marca odbyły się Szkolne dni Matematyki.

Dni matematyki są kierowane do wszystkich uczniów! Nawet do tych (a może przede wszystkim), którzy stronią od matematyki.

Dni matematyki świętujemy po to, aby dać uczniom trochę odmiany w nauce tego trudnego przedmiotu i pokazać jego jasną stronę.

Głównym celem Dni Matematyki, które odbywają się pod hasłem „Matematyka jest miarą wszystkiego” jest zrozumienie i docenienie roli, jaką matematyka odgrywa we współczesnym świecie, a zwłaszcza w nauce, przyrodzie, technice kulturze. Matematyka jest dziś ukryta we wszystkich aspektach codziennego życia, ale na ogół ukryta jest tak głęboko, że większość ludzi w ogóle nie uświadamia sobie, że to właśnie ona leży u podstaw wielu zjawisk, odkryć i wynalazków.

W ramach obchodów podjęto szereg działań.

Podczas audycji radiowej przedstawiono założenia i cele oraz przebieg tegorocznych szkolnych Dni Matematyki. Ponadto uczniowie zaprezentowali anegdoty, żarty i powiedzonka dotyczące matematyki. Oprawę muzyczną stanowiły piosenki znanych zespołów (2+1, Męskie granie) reklamujące matematykę.

Uczniowie brali udział w licznych różnych konkursach, wykonywali prezentacje multimedialne oraz w ramach inicjatywy „Matematyka na wielkim ekranie” oglądali serię filmów o krainie matematyki, o świecie liczb, znaków i figur, o odkryciach matematycznych, wykorzystywaniu matematyki w życiu codziennym, które rozbudziły ciekawość uczniów i zachęciły do samodzielnego zdobywania wiedzy.

Uczniowie klas siódmych i ósmych wyjechali na wycieczkę do Energetycznego Centrum Nauki w Kielcach. Zwiedzili ekspozycję, która o energii i składa się z 28 interaktywnych stanowisk, przeznaczonych do samodzielnego eksperymentowania.

Następnie uczniowie uczestniczyli w warsztatach Poza Ziemią, na których dowiedzieli się jakie niespodzianki skrywa najbliższe otoczenie Ziemi. Jak wyglądałoby życie na innych planetach? Jakie skarby kryją się pod swoją powierzchnią? Jak wykorzystano badania, odkrycia i wiedzę matematyczną, aby poznać gwiazdy i planety.

Na koniec, aby odpocząć od matematyki uczniowie obejrzeli film w reżyserii Władysława Pasikowskiego pt. „Kurier”.

Pokaz filmu poprzedziło spotkanie z przedstawicielem Muzeum Powstania Warszawskiego (współproducenta filmu) Andrzejem Zawistowskim i Markiem Jończykiem z kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej.

Wyniki konkursów

Dyktando matematyczne dla uczniów klas czwartych

Wyróżnienia otrzymali:

Klasa IV a

Wiktoria Jaworska, Hubert Majczak, Krystian Mroczek, Szymon Tomporowski, Natalia Zmarzlik

Klasa IV b

Kaja Dendera, Kacper Drozd, Miłosz Jakubik, Patrycja Kawecka, Mateusz Niekurzak, Daria Sierant, Aleksandra Tałaj

Klasa IV c

Bartosz Adamkiewicz, Szymon Panek, Nicola Sierpniak

Konkurs matematyczny dla uczniów klas piątych „Jeden z dziesięciu”

Zuzanna Bednarczyk I miejsce

Julia Jastrząb II miejsce