#SZKOŁA PAMIĘTA

Uczniowie klasy IV B z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 w Staszowie wzięli udział w akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki ,,Szkoła pamięta”.

Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodym ludziom na pielęgnowanie pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią naszego miasta, okolicy, regionu, społeczności.

W celu realizacji zadania, uczniowie wzięli udział w patriotycznej wycieczce do Połańca. Tam, na Kopcu Kościuszki, wygłosili referaty, dzięki którym poznali historię ważnego dla naszej społeczności miejsca kultu i pamięci, poznali biografię wielkiego Polaka - Tadeusza Kościuszki, dowiedzieli się wielu ciekawych rzeczy na temat Uniwersału Połanieckiego. Wszyscy byli zachwyceni i cieszyli się, że tak ważne wydarzenia dla naszego kraju miały miejsce nieopodal naszej miejscowości.

Następnie uczniowie klasy IV B wzięli udział w konkursie literackim pt.: ,,Oni byli naszymi przodkami”. Zadaniem konkursu było wskazanie i upamiętnienie bliskich uczniów, którzy zapisali się w historii regionu.

Wszystkie prace były bardzo wartościowe, uczniowie wykazali się wielką wiedzą na temat dokonań patriotycznych swoich przodków, zaangażowaniem w pozyskiwaniu wiadomości od rodziny. Z prac uczniowskich wynika, że ich pradziadkowie, prababcie, wujkowie brali czynny udział w II wojnie światowej. Byli partyzantami, łącznikami, żołnierzami walczącymi na froncie, jeńcami wojennymi, a nawet uratowali przed śmiercią całe żydowskie rodziny.

Na uwagę zasługuje fakt, że jeden z uczniów chcąc pokazać dowód zasług patriotycznych swych pradziadków, przyniósł do szkoły Ordery Odrodzenia Polski, Polonia Restituta, odznaczenia, jakimi zostali uhonorowani po wojnie jego pradziadkowie.

W dowód pamięci o swoich przodkach, uczniowie wykonali gazetkę ścienną ,,SZKOŁA PAMIĘTA” - WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH.

Wszyscy też zgodnie zapewnili, że w dniu Wszystkich Świętych zapalą na grobach swoich bliskich symboliczną świecę i oddadzą hołd poległym żołnierzom.

Akcję #SZKOŁA PAMIĘTA, w klasie IV B, koordynowała pani Renata Kowalcze i pani Izabela Jaworska.

29-10-2021, G K