Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to uroczystość obchodzona 23 kwietnia

w ponad 100 krajach na całym świecie! To święto Czytelników i czytelnictwa … Nie należy zapominać, że nie byłoby tego dnia bez autorów, ilustratorów, wydawców, czy po prostu bez… książek. Święto to ustanowiło w 1995 roku UNESCO, na wniosek rządu Hiszpanii i Międzynarodowej Unii Wydawców w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. 23 kwietnia to szczególna data w historii literatury światowej – rocznica urodzin lub śmierci takich pisarzy, jak: Miguel de Cervantes, William Shakespeare, Vladimir Nabokov. Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii. W1926 roku wystąpił z nim wydawca, Vicente Clavel Andrés. W Hiszpanii Dzień Książki jest świętem oficjalnym już od 1930 roku. 23 kwietnia jest w Katalonii hucznie obchodzonym świętem narodowym. To dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z tradycją tego dnia wręczano kobietom czerwone róże – symbol krwi smoka, którego pokonał Święty Jerzy. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci … książek. W Polsce Dzień Książki obchodzimy od 2007 roku.

UNESCO co roku przyznaje tytuł „Światowej Stolicy Książki”. Pierwszym miastem, które otrzymało ten zaszczytny tytuł był Madryt. Kolejne wyróżnione miasta to Aleksandria, Delhi, Antwerpia, Montreal, Turyn, Bogota, Amsterdam, Bejrut, Lublana, Buenos Aires, Erywań, Bangkok, Port Harcourt, Incheon, Konakry i Aten oraz Sharjah. W 2016 roku tytuł należał do Wrocławia, a w 2020 roku do malezyjskiej stolicy Kuala Lumpur.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich jest idealnym momentem do przypomnienia sobie jak ważną rolę w życiu człowieka odgrywa książka.

Co daje czytanie?

· rozwija umysł ( czytając tworzymy w głowie mapę wątków, wydarzeń i obrazów. Pamiętamy co działo się wcześniej i przewidujemy co wydarzy się za chwilę. To nieoceniony trening dla umysłu);

· uczy koncentracji (skupienie się na książce przez kilkadziesiąt minut trenuje koncentrację);

· rozwija wyobraźnię (wymaga ciągłego wyobrażania sobie czegoś, więc jest świetnym treningiem);

· wzbogaca słownictwo i sprawność językową ( dzięki czytaniu poznajemy nowe słowa, wiemy, w jakim kontekście ich użyć oraz zapamiętujemy je na długi czas. Nasze przemowy stają się dłuższe, a wypowiedzi nie stanowią żadnego problemu);

· rozwija empatię (uczy wrażliwości, pozwala łatwiej rozwiązywać konflikty i problemy osobiste);

· uczy refleksji (pozwala na przebywanie ze sobą i swoimi myślami, możemy skonfrontować swoje postrzeganie świata z bohaterami literackimi);

· uspokaja i pozwala się odprężyć (czytanie uspokaja i spowalnia bicie serca, obniża poziom stresu o 68 proc., wygrywając ze słuchaniem muzyki (62 proc. skuteczności), piciem herbaty (54 proc.) czy pójściem na spacer (42 proc.);

To tylko niektóre zalety czytania, jest ich znacznie więcej….

UWAGA KONKURSY

Z okazji Dnia Książki zapraszam Was do udziału w zadaniach popularyzujących czytelnictwo.

Konkurs „Ta książka chodzi mi po głowie”

Przedstawcie w dowolnej formie plastycznej swoją ulubioną książkę. Inspirując się nią możecie wykonać projekt okładki lub ilustrację. Liczę na Waszą pomysłowość i kreatywność. Zdjęcia prześlijcie na adres: ewa@staszow.com do 10 maja 2021 roku. Zostaną opublikowane na stronie szkoły.

Akcja „Moja chwila z książką”

Akcja ma na celu promocję czytelnictwa. Aby wziąć w niej udział wystarczy wykonać ciekawe, oryginalne zdjęcie z czytaną książką i przesłać na adres: ewa@staszow.com do 10 maja 2021 roku. Zdjęcia zostaną opublikowane na stronie szkoły.

. Konkurs „Moja recenzja”

Uczniom klas V-VIII proponuję tworzenie recenzji książek, które zostaną opublikowane na stronie internetowej biblioteki. Mogą to być teksty napisane w edytorze tekstu lub odręcznie (ok. 120- 150 wyrazów) . Powinny dotyczyć:

· książek z naszej biblioteki, które proponujecie do przeczytania;

· książek z domowej biblioteczki, które polecacie innym;

· nowości wydawniczych, których jeszcze nie czytaliście, ale uważacie, że warto je zakupić do biblioteki (zamiast recenzji piszecie wypowiedź, w której przekonujecie do zakupu). Pracę prześlijcie na adres: ewa@staszow.com do 10 maja 2021 roku. Podajcie swoje imię i nazwisko, klasę oraz tytuł i autora opisywanej książki. Czekają na Was nagrody książkowe.

Źródła: Portal Biblioteka.pl, gandalf.com.pl

Ewa Sinkowska