Świat emocji, czyli „Bądź życzliwy - nie złośliwy”

Wszyscy wiemy, iż emocje należy wyrażać. Czasami jednak przychodzi nam to z trudem. Wiedzą o tym także uczniowie. Choć na zajęciach uczą się, jak rozpoznawać i wyrażać emocje, jednak nie zawsze potrafią znaleźć właściwy i społecznie akceptowany sposób ujścia, szczególnie tych nieprzyjemnych. Stąd pomysł na hasło tegorocznych Szkolnych Dni Tolerancji i Życzliwości.

Rozpoczęły się one 21 listopada, w Światowym Dniu Życzliwości i Pozdrowień, audycją zaprezentowaną przez członków Szkolnego Klubu Wolontariusza. W ciągu trwania Tygodnia, we wszystkich zespołach klasowych, odbyły się zajęcia z wychowawcą na temat wyrażania emocji. Uczniowie zastanawiali się, czy emocje mogą niszczyć ich wzajemne relacje. Uczniowie klas: VIb, VIc oraz VIIa dodatkowo uczestniczyli w zajęciach z psychologiem PPPP w Staszowie, panią A. Maj-Ferenc na temat tolerancji i emocjonalności człowieka. Bardzo dziękujemy za zajęcia.

Zadaniem zaplanowanym i zrealizowanym przez uczniów było przygotowanie niespodzianki „Klasa – klasie”. Uczniowie przekonali się, iż nie tylko otrzymywanie prezentu może sprawiać radość. Przyjemne uczucia towarzyszą również jego przygotowywaniu i wręczaniu. Niespodzianki, prezenty były niezwykłe: autorskie wiersze, komiksy, słodkości i zapewnienia o koleżeńskim wsparciu. Czyż można otrzymać piękniejszy prezent?

W trakcie trwania Tygodnia uczniowie analizowali wzajemne relacje w zespołach klasowych. Efektem ich pracy jest „Tablica naszych zobowiązań”, nad którymi młodzież będzie teraz pracowała. Ponadto uczniowie wzięli udział w konkursach: plastycznym i literackim, promujących hasło tygodnia.

Komisja konkursowa nagrodziła prace plastyczne uczniów:

I miejsce zdobyła Hanna Serafin

Wyróżnienia otrzymali: Amelia Cebula, Marika Marszałek, Wiktor Marczewski i Lena Borycka.

Klasy IV-VIII

I miejsce: Bartosz Adamkiewicz

II miejsce: Maja Szot

III miejsce: Blanka Darowska

Wyróżnienia otrzymali: Maja Krzysztofik, Natalia Jastrząb

W konkursie literackim nagrodzono prace Wiktorii Woś.

Przez cały Tydzień działała Szkolna Poczta Życzliwości oraz odbywała się akcja charytatywna „Podziel się zabawką”. Zebrane pluszaki, gry i książki zostaną wkrótce przekazane dzieciom z Zespołu Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych „Nasz Dom” w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Mamy nadzieję, że zrealizowane zadania przyczynią się do tego, że świat emocji będzie bliższy uczniom i ułatwi utrzymywanie wzajemnych, dobrych relacji koleżeńskich.

17-12-2019, G K