Staszowska szkoła na deskach kieleckiego Teatru Kubuś

Mimo, iż oceny już wystawione i w powietrzu wyczuwa się wakacyjną woń beztroski, uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 im. Hieronima Łaskiego w Staszowie pracują bez wytchnienia, by 18 czerwca 2019 roku godnie reprezentować powiat staszowski na scenie kieleckiego Teatru Lalki i Aktora Kubuś, w ramach zwycięstwa w Przeglądzie Małych Form Teatralnych organizowanym przez Komendę Powiatową Policji w Staszowie.

Zaprezentowany spektakl pt. ,,Niebezpieczne rozmowy” nawiązywał do tematyki bezpieczeństwa w sieci oraz w ramach obchodów 100- lecia powołania policji, do znaczenia policji w społecznym życiu mieszkańców.

Uczniowie pod kierunkiem pani Renaty Kowalcze i Pani Doroty Bajur- Krawieckiej w dobitny sposób przedstawili problem ujawniania w Internecie danych osobowych. Spektakl ukazuje przykre skutki dzielenia się z nieznajomymi swoimi personaliami i informacjami na temat rodziny i obecnej sytuacji.

Główny bohater to 10 –letni chłopiec podobny do tysiąca swoich rówieśników, którzy wybierają wirtualne, wyidealizowane lecz nietrwałe przyjaźnie zamiast rzeczywistych relacji rówieśniczych. To chłopiec, który porzucił swoje pasje i przyjaciół na rzecz samotności i internetowej iluzji. Jego bezmyślność i brak podstawowej wiedzy, jaką powinien posiadać każdy użytkownik Internetu, doprowadziła do zagrożenia życia i zdrowia. Historia Dawida, gdyż tak ma imię nasz bohater, na szczęście zakończyła się pomyślnie dzięki szybkiej interwencji policji. Niestety nie wszystkie podobne historie, a jest ich wiele, kończą się takim happy endem, dlatego tak ważna jest profilaktyka i znajomość netykiety.

Młodzi aktorzy bardzo cieszą się z sukcesu i mają nadzieję, że występ na profesjonalnej scenie przyniesie im kolejne laury. Przede wszystkim jednak raduje fakt, że poprzez swoją twórczą aktywność inspirują środowisko szkolne i lokalne do zachowania podstawowych zasad bezpieczeństwa w codziennym życiu.

Nie ma bowiem nic wspanialszego i szlachetniejszego od inspirowania innych do pozytywnych działań. A jeśli można to jeszcze robić poprzez sztukę, czerpiąc z tego satysfakcję i uznanie to już szczyt spełnienia marzeń młodego człowieka.

Dorota Bajur- Krawiecka

02-06-2019, G K