Spotkanie z Mikołajem w Kopalni Soli w Bochni

4 grudnia 2018 r. uczniowie klasa IIa wzięli udział w wycieczce do zabytkowej Kopalni Soli w Bochni.

Po spotkaniu z panią przewodnik, zwiedzanie rozpoczęliśmy od zjazdu pod ziemię ciemnym szybem Campi. Dzięki udostępnionej nam Podziemnej Ekspozycji Multimedialnej nasze zwiedzanie miało charakter swoistej podróży w czasie. Podczas wędrówki trasą turystyczną poznawaliśmy historię najstarszej w Polsce kopalni soli, której początki sięgają czasów średniowiecza.

Atrakcją naszego pobytu w kopalni było spotkanie z Mikołajem.

Pani przewodnik zaprowadziła nas do Św. Mikołaja, który w asyście diabła i aniołka oczekiwał na dzieciaki. Dzieci zostały obdarowane prezentami.

Ponadto uczniowie obejrzeli ekologiczne przedstawienie teatralne, brali udział w warsztatach plastycznych, podczas których wykonali ozdobny łańcuch na choinkę i wspaniale bawili się podczas dyskoteki przy dźwiękach muzyki.

Ciekawostką okazała się Kaplica Św. Kingi, ponieważ jest ona jedynym na świecie kościołem, przez który biegną tory kolejki i przejeżdża pociąg.

Ostatnią atrakcji całej wycieczki była podróż podziemną kolejką, która przemierzyła kilometrową trasę pomiędzy szybem Campi i Sutoris. Kolejka jechała dość szybko, ale po drodze można było zobaczyć wiele zabytków, postaci i ciekawych, zagadkowych miejsc.

Czas szybko minął i przyszła pora wyjazdu na powierzchnię. Z zakupionymi „ solnymi” pamiątkami, windami wyjechaliśmy na górę, gdzie uczniowie pożegnali się z naszą panią przewodnik tradycyjnym „Szczęść Boże”.

Pobyt w kopalni okazał się dla dzieci niezwykłą przygodą ,ale też interesującą lekcją. Był to dla nich dzień bardzo aktywny i pełen wrażeń.

Barbara Wojnarowska

18-12-2018, G K