Spotkanie wigilijne

21 grudnia 2018 roku hala sportowa OSiR rozświetliła się setkami świątecznych światełek, zwiastujących przyjście Syna Bożego. W scenerii betlejemskiej stajenki odbyło się wigilijne spotkanie uczniów, nauczycieli, pracowników szkoły i rodziców. W świąteczny klimat uroczystości wprowadziła zebranych pani Wanda Baracz, która w niezwykle wzruszającym przemówieniu odniosła się do wigilijnych tradycji i świątecznych zwyczajów. Przypomniała także, jak wielkie szczęście ma współczesny Polak, mogący obchodzić te niezwykłe święta w wolnym kraju, nawiązując tym samym do przygotowanego, przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 3 im. Hieronima Łaskiego w Staszowie, przedstawienia jasełkowego, poruszającego temat niewoli, okupacji i walki o niepodległość także w okresie Świąt Bożego Narodzenia. Musical pt. ,,Jedyna taka wigilia przebaczenia” nawiązywał do wydarzeń, które rozegrały się 24 grudnia 1914 roku na jednym z frontów I wojny światowej. Wówczas, gdy na niebie pojawiła się pierwsza gwiazda, obwieszczająca rozpoczęcie wigilijnego czasu, żołnierze, którzy dotychczas walczyli ze sobą, postanowili niespodziewanie, w niezwykłym geście pojednania, spędzić wspólnie Wigilię i świąteczny czas, zawieszając walki.

Okraszona wspaniałą muzyką historia niezwykłego cudu rozgrywała się przy dźwiękach skocznych pastorałek np. ,,Chojka”, nastrojowych kolęd np. ,,Cicha noc” i wzruszających pieśni, np. ,,Kolęda warszawska”, by kulminację emocji pozostawić na koniec słuchając utworu pt. ,,Kolęda dla nieobecnych”. Nie zabrakło oczywiście tradycyjnego jasełkowego orszaku złożonego z Heroda, Gwiazdora, Trzech Królów, Turonia, Śmierci, aniołów, żołnierzy, którzy dotarłszy do stajenki, oddawali pokłony jedynemu prawdziwemu władcy.

W tegorocznych jasełkach wzięło udział ponad 150 uczniów naszej szkoły. Nie sposób wymienić wszystkich, ale główne role zagrali Maja, Maruszewska, Jakub Zdun, Julia Olszewska i Kamil Jędruch, Zuzanna Maruszewska, Anna Wrona, Pola Toporowska.

Nauczyciele odpowiedzialni za przygotowanie widowiska to:

Scenariusz Dorota Bajur-Krawiecka

Reżyseria Renata Kowalcze

Muzyka Beata Chodurek

Choreografia Beata Rachoń

Kostiumy i dekoracje Iwona Wojtyś, Katarzyna Wieczorek

Nadzór merytoryczny Wanda Baracz

Konsultacja techniczna Grzegorz Kawalec.

08-01-2019, G K