"Recycling na miarę. 4 pory roku"

Konkurs plastyczny "Recycling na miarę. 4 pory roku" jest częścią szerszego nurtu Textile Upcycling mającego na celu pokazanie różnych możliwości wtórnego przetwarzania materiałów tekstylnych, trwa od 11 stycznia do 7 czerwca, kiedy to poznamy laureatów nagrodzonych prac. Nasza szkoła zakwalifikowała się do konkursu, a oprócz nas - weźmie w nim udział jeszcze 30 innych placówek oświatowych z naszego województwa. Konkurs pod patronatem: Kuratorium Oświaty w Kielcach, Radia Kielce S.A., Mac Edukacji, organizowany jest przez Fundację VIVE Serce Dzieciom z Kielc i Zespół Państwowych Szkół Plastycznych im. Józefa Szermentowskiego. Ideą projektu jest rozpowszechnianie wiedzy dotyczącej możliwości powtórnego wykorzystania materiałów tekstylnych oraz zachęcenie do kreatywnego podejścia do recyclingu. 1200 kg barwnych materiałów recyclingowych z firmy VIVE Textile Recycling trafi do 30 szkół podstawowych i gimnazjalnych województwa świętokrzyskiego, by młodzi plastycy mogli stworzyć z nich artystyczne dzieła obrazujące 4 pory roku.

Zanim przystąpimy do pracy zaproszono nas na warsztaty plastyczne do Kielc, gdzie zostaliśmy powitani wraz ze 118 innymi zaproszonymi przez: Dyrektor Zespołu Państwowych Szkół Plastycznych im. Józefa Szermentowskiego, Doradcę Wojewody Świętokrzyskiego Andrzeja Prusia, Teresę Kmiecik reprezentującą Kuratorium Oświaty w Kielcach, Katarzynę Ziołowicz Dyrektor Instytutu Sztuk Pięknych w Kielcach, Teresę Orlikowską Kierownik Ośrodka Kultury Ziemowit, Bożenę Iwan Zastępcę Dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej, Jarosława Rybusa rzecznika prasowego Wydawnictwa MAC Edukacja oraz Karola Piwko Dyrektora Banku Spółdzielczego w Kielcach i Grażynę Jarosz Prezes Fundacji VIVE Serce Dzieciom. Były przemówienia i prezentacja promująca 3R: Reduce, Reuse, Recycle - zasadę ekologicznego podejścia do surowców i energii przygotowana przez pana Przemysława Suligę z działu marketingu VIVE GROUP.

Po części oficjalnej uczestnicy przeszli do 9 pracowni kieleckiego Plastyka, gdzie przygotowane były dla nich materiały do warsztatów. Zadaniem młodych artystów było stworzenie obrazów dotyczących czterech pór roku. W tworzeniu dzieł pomagali nam nauczyciele i uczniowie Plastyka. Atmosfera panowała wspaniała, a nasze dzieła zostały uwiecznione na zdjęciach. Naszą szkołę reprezentowały uczennice klasy Vb: MAJA FRANK, DARIA WALCZYK, KATARZYNA ROZEGNAŁ, JULIA NAHAJCZUK. Za udział w warsztatach każda z nich otrzymała pamiątkowy dyplom.

07-03-2017, G K