Wycieczka Zamość – Lublin - Kazimierz Dolny

Świetnym pomysłem okazała się dwudniowa wycieczka uczniów klas szóstych Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 im. H. Łaskiego w Staszowie na Roztocze. Wycieczka odbyła się w dniach 11-12 czerwca 2019 roku. Celem wyprawy było aktywne i twórcze zdobywanie wiadomości na temat różnych środowisk przyrodniczych, społecznych i kulturowych, a także właściwe obcowanie ze światem ludzi i przyrody.

Ze Staszowa wyjechaliśmy o 7:30, a przed 11:00 byliśmy już w Zamościu. Na miejscu przywitał nas przewodnik, który oprowadził nas po najciekawszych zabytkach Starego Miasta Zamościa: fortyfikacjach miejskich, Rynku Wielkim, ratuszu, Katedrze oraz Rynku Solnym. Następnie udaliśmy się na krótki odpoczynek i obiad do restauracji Luneta.

Kolejnym punktem na naszej trasie było zwiedzanie ogrodu zoologicznego. Widzieliśmy tam wspaniałe okazy niespotykanych w Polsce zwierząt. Podziwialiśmy różne rodzaje małp, puchaczy, mniejsze oraz większe dzikie „koty”, kameleony, gekony, pająki, żółwie… Bezpośredni kontakt ze zwierzętami sprawia, iż wiadomości zdobyte podczas wycieczki na trwałe zapiszą się w pamięci. Ogród zoologiczny jest uroczym miejscem do spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu jak i skarbnicą wiedzy przyrodniczej całego świata.

Następnie udaliśmy się na wycieczkę rowerową do Roztoczańskiego Parku Narodowego. Przejechaliśmy 15-kilometrową trasę do osady leśnej Florianka. Mogliśmy zobaczyć hodowlę koników polskich oraz podziwiać piękne, urokliwe krajobrazy. Zmęczeni po atrakcjach tego dnia udaliśmy się na kolację i nocleg do hotelu Polak.

Następnego dnia, po obfitym śniadaniu wyruszyliśmy do Lublina. Na miejscu przewodnik oprowadził nas po Starym Mieście Lublina: Wzgórzu Zamkowym z zamkiem Lubelskim, Bramą Grodzką, Bazyliką ojców Dominikanów, Rynkiem z Gmachem Trybunału Koronnego, Archikatedrą, Bramą Krakowską, Nowym Ratuszem, deptakiem oraz Placem Litewskim. Później udaliśmy się na posiłek oraz zakupy do centrum handlowego Vivo.

W dalszej kolejności przejechaliśmy do Kazimierza Dolnego. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od spaceru wzdłuż Wisły. Kazimierz Dolny to niezwykle malownicza miejscowość, bardzo stara, polska osada nad Wisłą. Większość budowli charakteryzuje czerwona dachówka lub gont, bielone od zewnątrz ściany i kamienne podmurówki. Zwiedziliśmy kościół farny św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja, który posiada jedne z najstarszych zachowanych organów w oprawie modrzewiowej. Ostatnim etapem naszej wycieczki był rejs statkiem po Wiśle, podczas którego podziwialiśmy panoramę Kazimierza Dolnego i Janowca.

Pełni wrażeń, szczęśliwi i zmęczeni wróciliśmy do Staszowa z pamiątkami dla najbliższych, dużym bagażem wiedzy i pięknymi zdjęciami.

Opiekę nad uczniami sprawowali: Renata Biesiada, Renata Kowalcze, Marlena Adamkiewicz.

24-06-2019, G K