Wycieczka do Oświęcimia

Uczniowie klas ósmych 16 listopada 2018r. byli z wizytą w Miejscu Pamięci Auschwitz-Birkenau. Jak uczniowie wspominają ten pobyt?

Odbyliśmy podróż do okrutnej przeszłości, o której słyszeliśmy na lekcjach historii i czytaliśmy z wielu książek – jednak to był tylko drobny wstęp do brutalnej historii końca wielu ludzkich istnień. Razem z przewodnikiem zwiedzaliśmy różne pomieszczenia, w których znajdowały się zapierające dech w piersiach ekspozycje. Zarówno filmy, jak i zdjęcia przedstawione na wystawach były przerażającym świadectwem okrutnych zbrodni, które na długi czas pozostaną w naszej pamięci. Mogliśmy również na własne oczy zobaczyć warunki życia i obozową codzienność więźniów; a także miejsca ich straceń. Nie ma takiej osoby, na której podróż do Auschwitz nie wywarłaby żadnego wrażenia, którą pozostawiłaby obojętną, wszystko, co mogliśmy zobaczyć – cele, ścianę straceń itp. - wszystko to było przesiąknięte cierpieniem, którego nie sposób opisać żadnymi słowami.

Przejście przez autentyczny teren byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady było nie tylko cenną lekcją historii, ale też ważnym osobistym doświadczeniem.

Opiekę nad uczniami sprawowali: Dyrektor Ewa Rzepecka, Marzena Winiarska, Joanna Grzybowska.

02-12-2018, G K