Wycieczka do Energetycznego Centrum Nauki w Kielcach

20 marca 2019 r. uczniowie klas siódmych i ósmych wyjechali na wycieczkę do Kielc. Pierwszym punktem programu było zwiedzanie ekspozycji w Energetycznym Centrum Nauki. Ekspozycja ECN opowiada o energii i składa się z 28 interaktywnych stanowisk, przeznaczonych do samodzielnego eksperymentowania. Między innymi potężny, ważący ponad 750 kg kołowrót. To urządzenie nawiązujące formą do kombajnu górniczego, ale napędzane siłą ludzkich mięśni. Ponadto uczniowie mogli przepompować wodę z dolnego do górnego zbiornika hydroelektrowni, zbudować zaporę z kolorowych klocków.

Następnie uczniowie uczestniczyli w warsztatach Poza Ziemią, na których dowiedzieli się jakie niespodzianki skrywa najbliższe otoczenie Ziemi. Jak wyglądałoby życie na innych planetach? Jakie skarby kryją się pod swoją powierzchnią? Jak wykorzystano badania i odkrycia naukowców , aby poznać gwiazdy i planety.

Kolejnym punktem wycieczki było obejrzenie w Kinie Helios filmu w reżyserii Władysława Pasikowskiego pt. „Kurier”. To opowieść o misji Jana Nowaka-Jeziorańskiego z lipca 1944 roku, której efektem był wybuch Powstania Warszawskiego.

Pokaz filmu poprzedziło spotkanie z przedstawicielem Muzeum Powstania Warszawskiego(współproducenta filmu) Andrzejem Zawistowskim i Markiem Jończykiem z kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej.

Po projekcji młodzież film nagrodziła brawami.

Uczniowie z wycieczki wrócili zadowoleni i pełni wrażeń.

Opiekę nad uczniami sprawowali: Teresa Garbacka, Marzena Winiarska i Magdalena Górniak.

13-05-2019, G K