Szkolny konkurs recytatorski

Regulamin Szkolnego Konkursu Recytatorskiego

Poezja Cypriana Kamila Norwida

I. Informacje ogólne:

Szkolny konkurs recytatorski jest organizowany z okazji ogłoszenia roku 2021 Rokiem C. K. Norwida
i z racji dwusetnej rocznicy urodzin poety.

II. Adresaci konkursu:

Konkurs kierowany jest do uczniów klas IV – VIII.

III. Cele konkursu:

1. Uczczenie dwusetnej rocznicy urodzin Cypriana Kamila Norwida.

2. Popularyzowanie twórczości polskiego poety.

3. Rozbudzanie wrażliwości na piękno poezji oraz upowszechnianie kultury żywego słowa.

4. Promowanie talentów recytatorskich.

5. Wzbogacanie biernego i czynnego słownictwa.

5. Kształtowanie umiejętności świadomego odbioru tekstu.

IV. Forma i przedmiot konkursu:

1. Konkurs jest jednoetapowy. Ma formę przeglądu indywidualnych interpretacji tekstu poetyckiego
lub prozatorskiego.

2. Uczestnicy konkursu proszeni są o przygotowanie recytacji jednego wiersza lub fragmentu prozy C. K. Norwida.

3. Prezentacja utworu nie może przekraczać 10 minut.

V. Termin konkursu: około 10 listopada

VI. Kryteria oceny prezentacji utworów:

1. Zgodność z przedmiotem konkursu.

2. Dostosowanie tekstu do wieku i możliwości wykonawczych i interpretacyjnych uczestnika.

3. Opanowanie pamięciowe utworu.

4. Interpretacja głosowa utworu (logiczne akcentowanie, intonacja, modulacja głosu, tempo, pauza, dykcja).

5. Ogólny wyraz artystyczny (postawa recytatora, uzasadniony gest sceniczny, element ruchu, strój, rekwizyt).

VII. Nagrody:

Laureaci konkursu otrzymają dyplomy i nagrody ufundowane przez PSP nr 3 w Staszowie

VIII. Postanowienia końcowe:

1. Uczniowie zainteresowani udziałem w konkursie proszę o zapisy u swoich nauczycieli języka polskiego.

2. Zgłoszenie do konkursu upływa 1 listopada jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na opublikowanie danych osobowych i wizerunku na stronie internetowej szkoły

Organizatorzy:

Renata Kowalcze