Prozdrowotne zmagania

8 listopada, jak co roku, spotkali się w naszej szkole przedstawiciele szkolnych kół PCK z terenu gminy Staszów, którzy wzięli udział w Olimpiadzie Wiedzy o Zdrowiu oraz Turnieju Drużyn Ratowniczych. Projekt, którego celem promowanie wśród młodzieży szkolnej zdrowego stylu życia, uświadamianie potrzeby dbania o własne zdrowie oraz kształtowanie umiejętności niezbędnych do jego ochrony, odbył się już po raz czternasty i niezmiennie cieszy się zainteresowaniem uczniów i nauczycieli, opiekunów szkolnych kół PCK.

Organizatorami Olimpiady oraz Turnieju są Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 3 oraz Oddział Rejonowy PCK w Staszowie. Uczestnikami zaś uczniowie ze wszystkich szkół podstawowych z terenu gminy Staszów oraz Pliskowoli. Młodzież, która interesuje się problematyką prozdrowotną, która ma świadomość, że zdrowie to wartość i osobisty kapitał każdego człowieka, spotka się, aby wykazać się swoją wiedzą w tym zakresie oraz umiejętnościami udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

Również i w tym roku uczniowie pisali test, w którym musieli wykazać się wiedzą na temat zdrowego stylu życia, w tym zdrowego odżywiania zgodnego z zasadami Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem, przyczyn chorób zakaźnych, profilaktyki zdrowotnej i teoretycznych zasad udzielania I pomocy.

W drugiej części spotkania , podczas turnieju, trzyosobowe drużyny wykazywały się wiedzą i umiejętnościami praktycznymi, w zakresie udzielania I pomocy przedlekarskiej. Młodzi ratownicy udzielali pomocy pod czujnym okiem komisji oceniającej w osobach pani I. Strzelec oraz przedstawiciela służby zdrowia, pana K. Dziedzica.

Poziom uczestników turnieju, jak wypowiedział się przedstawiciel jury, pan K. Dziedzic był wysoki. Drużyny prezentowały wyrównany poziom umiejętności i tylko drobne elementy decydowały o przyznaniu danego miejsca. Fakt ten napawa nas, dorosłych, ogromnym optymizmem. Wśród takiej młodzieży możemy czuć się naprawdę bezpiecznie.

Wyniki XIV Olimpiady Wiedzy o Zdrowiu:

• I miejsce: Natalia Kufel z PSP nr 3 w Staszowie
  • II miejsce: Agnieszka Lech z PSP nr 1 , Klaudia Chowaniec z PSP nr 2, Radosław Paprocki PSP Kurozwęki
  • III miejsce: Julia Maj z PSP nr 3 w Staszowie

Wyniki XIV Turnieju Drużyn Ratowniczych:

• I miejsce: PSP Wiązownica Duża
  • II miejsce: PSP Nr 3 Staszów i PSP Pliskowola
  • III miejsce: PSP Nr 1 Staszów

Serdecznie gratulujemy młodzieży oraz nauczycielom - opiekunom!

Za udział w Olimpiadzie i Turnieju młodzież otrzymała wiele nagród. Były dyplomy i nagrody rzeczowe, zarówno indywidualne jak i drużynowe. Zostały one wręczone przez organizatorów przedsięwzięcia Kierownika Oddziału Rejonowego PCK w Staszowie, panią Joannę Chebę oraz wicedyrektora Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 3, pana Wiesława Grosickiego. Organizatorzy już dzisiaj zaprosili młodzież i nauczycieli do udziału w przyszłorocznym XV spotkaniu.

Szkolni realizatorzy:

Beata Wójcik, Renata Biesiada