Piknik Rodzinny

Sobotnie przedpołudnie 11 marca. Za oknem deszcz i śnieg, a w hali OSiR w Staszowie ciepło, radośnie i kolorowo. A to za sprawą wolontariuszy z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 im. H. Łaskiego w Staszowie, którzy zorganizowali dla społeczności lokalnej Piknik Rodzinny p.h. „Z Rodziną nie tylko na zdjęciu”. Było to zadanie realizowane w ramach projektu „Wspólnie działamy w staszowskim wolontariacie”, finansowane przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.

Skąd pomysł na piknik? Otóż wolontariusze dostrzegli, że czas pandemii sprawił, że młodzi stali się społecznością bardziej związaną ze światem on-line. Polubili spędzanie czasu wolnego w domu, ale nie z całą rodziną, lecz za zamkniętymi drzwiami swojego pokoju. Stąd ich pomysł na wydarzenie, którego celem było stworzenie okazji do wspólnego, aktywnego spędzenia czasu wolnego z rodziną. Są pełni wiary, że efektem zrealizowanego przedsięwzięcia będzie nie tylko miłe, relaksacyjne spędzenie czasu, ale danie przykładu koleżankom i kolegom, że fajnie jest i warto spędzić czas razem z rodziną, aby wzmocnić wzajemne relacje.

Dla uczestników wydarzenia – wolontariusze we współpracy z OSiR Staszów przygotowali wiele atrakcji. Wśród nich znalazły się: turniej sportowy, ćwiczenia taneczne przy muzyce - Zumba, warsztaty florystyczne, konkurs plastyczny oraz rozgrywki w gry planszowe. Przez cały czas trwania pikniku funkcjonował kącik zabaw dla najmłodszych, można było też sprawdzić swoje umiejętności w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Aby podtrzymać energię do dobrej zabawy wolontariusze zadbali o słodki poczęstunek dla uczestników pikniku. Zaś, aby można było kontynuować wspólne spędzanie czasu, zwycięzcy konkursów zostali nagrodzeni grami rodzinnymi.

Wśród gości Pikniku obecni byli dyrektor PSP nr 3, pani Ewa Rzepecka, patroni projektu burmistrz Miasta i Gminy Staszów dr Leszek Kopeć, zastępca burmistrza dr Ewa Kondek, prezes Fundacji VIVE Serce Dzieciom pani Grażyna Jarosz, prezes Stowarzyszenia Aktywni Korab pani Beata Rachoń oraz opiekunowie szkolnych kół wolontariatu. Pan burmistrz pogratulował młodzieży pomysłu, zaś pani prezes G. Jarosz życzyła wszystkim uczestnikom wydarzenia udanej zabawy i radości z bycia razem.

Cieszymy się, że wiele rodzin skorzystało z naszego zaproszenia. Dziękujemy za Waszą obecność. Mamy nadzieję, że pokazaliśmy, iż czas wspólnej aktywności jest wartościowy dla całej rodziny.

Dziękujemy wolontariuszom z PSP nr 3 za pomysł i realizację przedsięwzięcia, a wolontariuszom z Bazy Staszowskiego Wolontariatu za udzielone wsparcie.

koordynator projektu Beata Wójcik

22-03-2023, G K