Parasol ochronny

Autorzy kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł 2022 zwrócili uwagę dzieciom i młodzieży, że „kiedy pada deszcz, pod parasolem czujemy się zdecydowanie lepiej, niż bez niego” (cyt, z ulotki). Idąc tym tropem uważamy, iż każdy z nas powinien mieć taki parasol, który będzie nas chronił, nie przed deszczem, lecz przed trudnymi sytuacjami.

Tegoroczne Szkolne Dni Profilaktyki, które odbyły się w naszej szkole, poświęcone były tworzeniu przez uczniów parasoli ochronnych. Zajęcia z wychowawcą w każdym zespole klasowym były okazją do dyskusji, co stanowi taki parasol ochronny, jakie elementy się na niego składają. Uczniowie w ciągu całego roku, na zajęciach wychowawczych i profilaktycznych, warsztatach z zaproszonymi specjalistami (pedagogiem, psychologiem, dietetykiem, policjantem, pielęgniarką) zdobywali wiadomości, doskonalili umiejętności bezpiecznego zachowania się w różnych, trudnych dla nich sytuacjach. Uczyli się jak zadbać o swoje zdrowie i bezpieczeństwo, podejmować słuszne decyzje. Dni Profilaktyki były więc swoistym podsumowaniem całorocznej wspólnej pracy i okazją do uświadomienia uczniom, że posiadają zasoby, które powinny dać im poczucie bezpieczeństwa. Trzeba tylko z nich korzystać.

Ważnym elementem profilaktyki jest integracja oraz sport. Spartakiadę rozpoczął pokaz zespołu cheerleaders. Umiejętności zawodniczek wzbudziły podziw społeczności szkolnej. Zaś zawody sportowe, w której rywalizacja dotyczyła nie uczniów, lecz kolorów była świetną okazją do wspólnej zabawy międzyklasowej. Starsi i młodsi oraz nauczyciele stanowiący jedną drużynę z wielkim poświęceniem podchodzili do zaplanowanych konkurencji. Aby jednak kolorowa drużyna mogła wygrać musiała jeszcze poprawnie odpowiedzieć na pytanie w konkursie „Wiedzy o bezpieczeństwie”. Zmaganiom konkursowym, przy dopingu publiczności, towarzyszyło wiele pozytywnych emocji.

Szkolne Dni Profilaktyki zakończyły się, ale parasole ochronne stanowiące element dekoracji, nadal wiszą nad głowami uczniów. Będą przypominały im, że wiedza, umiejętności, dobre relacje, aktywności ruchowa osoby wokół nich – to ważne elementy parasola ochronnego, z którego trzeba korzystać gdy znajdziemy się w trudnej dla nas sytuacji.

więcej zdjęć w galerii...

06-06-2022, G K