FAKE NEWS ORAZ HEJT – WAŻNE TEMATY

Fake News

Wszyscy bardzo intensywnie korzystamy z internetu, który w obecnej sytuacji stanowi dla nas nieocenioną pomoc w pracy i nauce, zaspokaja potrzebę rozrywki. To najszybciej zyskujące na popularności źródło informacji. Jednak portale społecznościowe nie posiadają redakcji ani narzędzi do weryfikacji, która informacja jest wartościowa. Decyduje o tym jej popularność. Ponieważ obecnie wszyscy uważniej śledzą informacje, to z pewnością część rodziców w naturalny sposób, podczas rozmów lub oglądania telewizji, tłumaczy dzieciom podstawy zasad weryfikacji źródeł czy wiary lub braku wiary w dany przekaz. Prezentacja poświęcona fake newsom wyjaśnia w prosty i precyzyjny sposób, jak odróżnić fake news od rzetelnej informacji.

Hejt

Zjawisko hejtu to niezwykle wrażliwy i ważny temat, który jest bliski każdemu młodemu nastolatkowi i nastolatce. W dobie mediów społecznościowych codzienne napięcia często przenoszą się w sferę wirtualną, gdzie niczym nieograniczone wymykają się niekiedy spod kontroli i powodują cierpienie wielu młodych ludzi. Czym jest hejt? Jak mu przeciwdziałać? Proponowana prezentacja uczy obrony przed hejtem i zachęca do przeciwdziałania jego przejawom.

Zapraszam do obejrzenia poniższych prezentacji, które odpowiadają na pytania:

• czym jest fake news?
  • jak rozpoznać fake newsa?
  • gdzie można spotkać ?
  • jak powstają?
  • czym grozi ?
  • czym jest hejt?
  • czym się różni od krytyki?
  • jak postępować z hejterami?
  • czym grozi hejt?
Fake News Hejt

(prezentacje opracowane przez redakcję miesięcznika Biblioteka w Szkole )

Ewa Sinkowska