Dbamy o skrzydlatych przyjaciół

Uczniowie naszej szkoły, dzięki nawiązaniu współpracy z Fundacją ENEA przystąpili do akcji „Pomóż zwierzakom przetrwać zimę”. Jej celem było pogłębienie wiedzy i świadomości ekologicznej uczniów, szczególnie w zakresie pomocy zwierzętom oraz prowadzenie akcji dokarmiania ptaków.

Znaleźliśmy się w gronie szkół, które w miesiącach luty-marzec zobowiązały się do systematycznego i zgodnego z zasadami, prawidłowego dokarmiania skrzydlatych przyjaciół. Patronat nad akcją objęli w naszej szkole uczniowie klasy IIIa wraz ze swoją wychowawczynią. Uczniowie z niecierpliwością oczekiwali na paczkę z karmnikiem i nasionami. Podarunek przyjęli z wielką radością. Pierwsza lekcja „Pomóżmy zwierzakom przetrwać zimę” poświęcona była poznaniu ptasich smakołyków. Uczniowie oglądali nasiona, rozpoznawali z jakich roślin one pochodzą. Dowiedzieli się, dlaczego ptaków nie należy dokarmiać np. bułeczkami. Swoimi wiadomościami dzieci chętnie dzieliły się z młodszymi kolegami.

Uczniowie poznali także instrukcję dokarmiania ptaków (jak często, kiedy, w jaki sposób) i zasady dbania o ptasią stołówkę (dlaczego i jak należy ją czyścić). Wreszcie nadszedł czas na wybór odpowiedniego miejsca na terenie placu szkolnego oraz zawieszenie karmnika. Dzieciom pomógł szkolny woźny. Kiedy karmnik zawisł na drzewie nie pozostało już nic więcej, jak realizować zadania akcyjne, zgodnie z poznaną instrukcją.

Uczniowie wraz z wychowawcą, w czasie realizacji zadania, dbali o ptasią stołówkę. Nie tylko uzupełniali ziarno, ale sprawdzali jej czystość, usuwali zanieczyszczenia. Prowadzili także obserwację miejsca, w którym znajdował się karmnik. Z daleka obserwowali zachowania ptaków, które bardzo szybko przyzwyczaiły się do nowej stołówki.

Udział w projekcie przyczynił się nie tylko do wzrostu wiedzy i świadomości dzieci na temat dożywiania zwierząt, ale także przełożył praktyczne działania. Wielu uczniów, zainspirowanych akcją, informowało, że zaczęło właściwie dokarmiać ptaki w przydomowych ogródkach. Akcja sprawiła dzieciom wiele radości. Z całą pewnością prowadzenie ptasiej stołówki będziemy kontynuować w przyszłym roku szkolnym.

Gorąco dziękujemy Fundacji ENEA za otrzymany pakiet i możliwość uczestnictwa w wartościowym projekcie.

Koordynator akcji:

Beata Wójcik