Olimpiada Wiedzy o Zdrowiu Turniej Drużyn Ratowniczych

Już po raz szesnasty staszowska Trójka zaprosiła przedstawicieli szkół podstawowych z terenu gminy Staszów do udziału w Olimpiadzie Wiedzy o Zdrowiu i Turnieju Drużyn Ratowniczych. Celem projektu jest promowanie wśród młodzieży szkolnej zdrowego stylu życia, uświadamianie potrzeby dbania o własne zdrowie oraz kształtowanie umiejętności niezbędnych do jego ochrony. Spotkanie zorganizowane we współpracy z Oddziałem Rejonowym PCK w Staszowie i reprezentującą go panią Joanną Chebą niezmiennie cieszy się zainteresowaniem uczniów i nauczycieli. Młodzieży stwarza okazję do wykazania się posiadaną wiedzą na temat zdrowego stylu życia oraz zaprezentowania swoich umiejętności z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Dla nauczycieli, przygotowujących uczniów do zmagań konkursowych, spotkanie jest okazją do wymiany doświadczeń w zakresie pracy z młodzieżą.

Podczas Olimpiady Wiedzy o Zdrowiu uczniowie pisali indywidualny test wiedzy. Zakres tematyczny obejmował wiedzę dotyczącą funkcjonowania organizmu, ochrony zdrowia, prawidłowego odżywiania, wiadomości o chorobach, przestrzegania zaleceń Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem oraz profilaktyki Covid -19.

W drugiej części zmagań odbył się turniej drużynowy. Młodzi ratownicy musieli wykazać się umiejętnościami praktycznymi udzielając poszkodowanym pierwszej pomocy w urazach takich jak skręcenie stawu skokowego, rana dłoni, uraz nadgarstka, krwotok, czy zasłabnięcie. Ponadto drużyny musiały wykazać się znajomością techniki resuscytacji krążeniowo - oddechowej, znajomością pozycji bezpiecznej. Współpracę 3-osobowych drużyn bacznie obserwowało jury w osobach pani Barbary Kaczmarskiej, pielęgniarki z Przychodni (Miejsko - Gminnego Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Staszowie) oraz pana Tomasza Otrębskiego byłego funkcjonariusza KPP, aktualnie radnego miejskiego.

Wyniki Olimpiady (indywidualne):

I miejsce: Julia Sałata PSP Mostki, Oliwia Buś PSP nr 3 Staszów, Daniel Kowalik PSP Pliskowola

II miejsce: Anna Adamiec PSP nr 2 Staszów

III miejsce: Szymon Stasica PSP Mostki, Karolina Brocka PSP nr 2 Staszów, Wiktoria Jabłońska PSP nr 3 Staszów

Wyniki Turnieju (drużynowe):

I miejsce: PSP nr 3 Staszów i PSP nr 2 Staszów

II miejsce: PSP Mostki

III miejsce: PSP Kurozwęki

Poziom uczestników turnieju, jak wypowiedziała się przedstawicielka jury, pani B. Kaczmarska był bardzo wysoki. Drużyny prezentowały wyrównany poziom wiadomości i umiejętności. Tylko drobne elementy decydowały o przyznaniu danej liczby punktów. Fakt ten napawa nas, dorosłych, ogromnym optymizmem. Wśród takiej młodzieży możemy czuć się naprawdę bezpiecznie.

Na zakończenie spotkania wszystkim zwycięzcom zostały wręczone nagrody rzeczowe ufundowane przez Burmistrza MiG Staszów, za które serdecznie dziękujemy. Organizatorzy spotkania zaprosili młodzież i nauczycieli do udziału w przyszłorocznym XVII spotkaniu.

Realizatorzy projektu:

R. Biesiada, B. Wójcik.