Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania 29 września 2020

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Obchodzony jest 29 września w dzień urodzin Janiny Porazińskiej, poetki, autorki tekstów dla dzieci, młodzieży oraz tłumaczki literatury skandynawskiej, zwłaszcza szwedzkojęzycznej. Spośród najpopularniejszych książek autorstwa Janiny Porazińskiej warto wymienić: „Psotki i śmieszki”, „Za górami… za lasami…”, „Szewczyk Dratewka”, „Pamiętnik Czarnego Noska”, „Baśń o siedmiu krukach”. Znany jest także zbiór wspomnień poetki „I w sto koni nie dogoni” oraz powieść „Kto mi dał skrzydła” oparta na biografii Jana Kochanowskiego. Poezje i baśnie Janiny Porazińskiej pełne są elementów folkloru, postaci z ludowych gawęd, pieśni i legend. Jej zbiory opowiadań i wierszy zostały przetłumaczone na kilkanaście języków.

Celem akcji jest promowanie głośnego czytania dzieciom, odkrywanie przyjemności z czytania i słuchania, a także kształtowanie poczucia przynależności do społeczności czytelniczej.

Dlaczego biblioteka propaguje obchodzenie w szkole świąt czytelniczych? Ponieważ głośne czytanie wzbogaca słownictwo, poprawia pamięć, pobudza wyobraźnię, uczy myślenia, poprawia koncentrację, poszerza wiedzę, ułatwia naukę, pomaga odnieść sukces w szkole. Książki to jedno z najlepszych źródeł wiedzy dla dzieci.

W naszej szkole akcja głośnego czytania realizowana jest w ramach kampanii Fundacji ABCXXI - „Cała Polska czyta dzieciom”. To doskonała okazja do promocji czytelnictwa i rozwijania zainteresowań czytelniczych wśród najmłodszych i starszych uczniów. Dzień Głośnego Czytania rozpoczął akcję tegorocznego czytania w szkole. We wszystkich klasach I-III czytały dzieciom starsze koleżanki z klasy VII. Dzieci wysłuchały "Najpiękniejszych baśni H.Ch. Andresena". Poznając perypetie zwierząt z książki Danuty Parlak pt. "Kapelusz Pani Wrony" przekonały się, że w lesie, w ogrodzie i na łące mają miejsce niezwykłe zdarzenia. Wspólnie przeżywały barwne spotkania z mieszkańcami Afryki i dziką przyrodą słuchając opowiadań zebranych w książce Łukasza Wierzbickiego pt. "Afryka Kazika". W kolejnych dniach akcja była kontynuowana w młodszych oraz starszych klasach. Klasy VII i VIII poznawały sagę o Alei - morskiej dziewczynie, bestsellerowej autorki Tanyi Stewner.

Podziękowania dla Zuzi B., Amelii J., Julii J., Oliwii P., Małgosi G. za czytanie mlodszym uczniom.

14-10-2020, D B-K