Klasy piąte na wycieczce w Warszawie

10 kwietnia 2018 roku uczniowie klas piątych naszej szkoły wraz z opiekunkami udali się na dwudniową wycieczkę do Warszawy. Wcześnie rano zebraliśmy się przed szkołą, by wyruszyć w kilkugodzinną podróż autokarową do naszej stolicy.

Zwiedzanie Warszawy rozpoczęliśmy od wizyty w Centrum Nauki Kopernik. To wspaniały ośrodek nauki, którego misją jest rozbudzanie ciekawości, wspomaganie samodzielnego poznawania świata i uczenia się. Wszyscy mogliśmy poznawać prawa nauki poprzez samodzielne przeprowadzanie doświadczeń na interaktywnych wystawach. Mieliśmy okazję własnoręcznie dokonywać wielu doświadczeń naukowych, zobaczyć na własne oczy mechanizmy funkcjonowania ludzkiego organizmu, urządzeń i wielu innych aspektów otaczającego nas świata.

Następnie udaliśmy się na 30 piętro Pałacu Kultury i Nauki. Tam, z Tarasu Widokowego, podziwialiśmy panoramę Warszawy. Pałac Kultury i Nauki jest najwyższym budynkiem nie tylko w Warszawie, ale i w całej Polsce. Ma 230 m (bez iglicy 187 m), 42 piętra i kubaturę 817 tys. m2. Obecnie Pałac Kultury i Nauki mieści siedziby przeróżnych firm i instytucji, w tym Polskiej Akademii Nauk. Znajdują się tu dwie doskonałe sale koncertowe: Sala Kongresowa (na 2 880 osób) i Sala Koncertowa (na 550 osób). Są tu także kino, teatr, poczta, muzea i biblioteki. W salach konferencyjnych pałacu może się pomieścić kilka tysięcy osób, dlatego każdego roku odbywa się tu wiele kongresów, tak o charakterze krajowym jak i międzynarodowym.

Po kolacji postanowiliśmy przejść się ulicami Warszawy, by podziwiać widoki stolicy nocą.

Następnego dnia, już o godzinie 9. 00 mieliśmy umówioną wizytę w Sejmie RP. Po przejściu wymaganych procedur w Biurze Przepustek, udaliśmy się do budynku Sejmu. Tutaj również czekały na nas niespodzianki związane z przejściem przez bramki kontrolne. W szatni, ze względu na wymagane w tej instytucji bezpieczeństwo, musieliśmy pozostawić telefony komórkowe oraz podręczne plecaki i torebki. Dopiero teraz, pod kierunkiem pani przewodnik mogliśmy rozpocząć zwiedzanie siedziby Sejmu RP. Pani przewodnik opowiedziała nam o historii Sejmu, pokazała miejsca, na których siedzą posłowie należący do poszczególnych partii, fotel prezydenta i ministrów. W dniu naszej wizyty Sejm rozpoczął obrady o godzinie 10 10. Mieliśmy więc możliwość obserwować z wyznaczonych dla nas miejsc zbierających się na obrady posłów. Wizyta w Sejmie była dla wszystkich sporym przeżyciem. Szczególne emocje wśród uczniów i opiekunów wzbudziła obserwacja rozpoczynających się obrad Sejmu i trzykrotne uderzenie laską przez marszałka Sejmu. Wizyta w Sejmie na długo pozostanie w naszej pamięci.

Po wyjściu z Sejmu, spotkaliśmy się z panią przewodnik, która oprowadziła nas po Starym i Nowym Mieście. Pokazała nam: dom urodzenia Marii Skłodowskiej-Curie, Pomnik Warszawskiej Syrenki, Barbakan, Pomnik Małego Powstańca, Kolumnę Zygmunta III Wazy, Zamek Królewski. Widzieliśmy również Pałac Prezydencki, a potem skręciliśmy na Plac Piłsudskiego, by tam zobaczyć Grób Nieznanego Żołnierza i zmianę warty.

Zwiedziliśmy też Salę Tradycji Dowództwa Garnizonu Warszawa, która została uroczyście otwarta 11 listopada 2006 r., a w roku następnym otrzymała imię patrona gen. broni Henryka Minkiewicza - żołnierza legionów, pierwszego w II Rzeczypospolitej komendanta miasta Warszawy, uczestnika wojny polsko-bolszewickiej 1919 - 1920, założyciela i pierwszego dowódcy Korpusu Ochrony Pogranicza, zamordowanego w 1940 roku w Katyniu. Zgromadzone eksponaty, materiały informacyjne i fotografie nawiązują do historii Grobu Nieznanego Żołnierza i zespołu architektoniczno-ogrodowego tzw. Osi Saskiej.

Stamtąd poszliśmy na obiad. Po smacznym obiedzie, metrem pojechaliśmy zwiedzić niezwykle ważny dla uczestników wycieczki obiekt - Stadion Narodowy. Znajdowało się wśród nas wielu kibiców piłki nożnej i wizyta na stadionie była spełnieniem naszych marzeń. Gdy weszliśmy na trybuny i wspięliśmy się na sam ich szczyt, z góry podziwialiśmy ogrom tego obiektu, Naprawdę, robi wrażenie!

Następnie zwiedzaliśmy stolicę z okien autokaru, przejeżdżaliśmy Traktem Królewskim, m. in. Alejami Ujazdowskimi i oglądaliśmy budynki ambasad. Kiedy wysiedliśmy z autokaru, pani przewodnik pokazała nam Belweder.

Ponieważ dzień był słoneczny i ciepły, na koniec naszego pobytu w stolicy udaliśmy się na spacer po Łazienkach Królewskich. Na wszystkich największe wrażenie zrobił Teatr na Wyspie, a w szczególności półkolista widownia, scena położona na sztucznej wyspie i rząd kamiennych rzeźb, przedstawiających sławnych autorów dramatycznych. Uczestnicy wycieczki zachwycali się także florą i fauną tego parku, do zdjęć ,,pozowały" nam przepiękne pawie i liczne wiewiórki.

To był ostatni punkt programu naszej wycieczki, wróciliśmy do autokaru i wyruszyliśmy w drogę powrotną do domu.

Uważamy, że wycieczka była bardzo udana. Zobaczyliśmy wiele interesujących miejsc. Panowała miła atmosfera. Zrobiliśmy sporo pamiątkowych zdjęć. Pomimo zmęczenia oraz oszołomienia natłokiem wrażeń, byliśmy zadowoleni.

Uczniami na wycieczce opiekowała się pani Dyrektor Ewa Rzepecka, pani Renata Biesiada, pani Renata Kowalcze i pani Małgorzata Cisak.

Renata Kowalcze

więcej zdjęć w galerii...

19-04-2018, G K