KLASY PIĄTE NA WYCIECZCE W CHĘCINACH

24 października 2017 r. uczniowie klasy V a i V b wraz z panią Renatą Biesiadą, panią Renatą Kowalcze i panią Małgorzatą Cisak wyjechali na wycieczkę do Chęcin.

Chociaż pogoda była typowo jesienna, to humory wszystkim dopisywały.

Już po godzinie znaleźliśmy się u podnóża zamku w Chęcinach, gdzie czekała na nas pani przewodnik. Potem wyruszyliśmy w stronę zamku. Spacer umilały nam napotykane po drodze rzeźby królów polskich.

Kiedy dotarliśmy na zamek, naszym oczom ukazała się przepiękna panorama okolicy. Będąc na zamku mogliśmy obejrzeć pokazy średniowiecznych tańców dworskich, zrobiliśmy zdjęcia w wyrabianych na zamku elementach rycerskiej garderoby oraz widzieliśmy wystrzał z hakownicy. Tam też poznaliśmy ciekawą historię zamku.

Zamek został wzniesiony pod koniec XIII wieku. Za czasów panowania Władysława Łokietka na zamku odbywały się zjazdy rycerstwa oraz zapadały ważne decyzje państwowe. Po śmierci Łokietka, Kazimierz Wielki rozbudował zamek, czyniąc go potężną twierdzą oraz ośrodkiem administracyjnym. Gród Chęciński pełnił też rolę rezydencji i więzienia stanu. Na zamku mieszkała żona Kazimierza - Adelajda, rezydowała córka Łokietka - Elżbieta, żona Jagiełły z synem Władysławem (późniejszym Warneńczykiem) i królowa Bona.

W lochach zamkowych więzieni byli między innymi: Andrzej - przyrodni brat Władysława Jagiełły, wódz krzyżacki Michał Kuchmeister oraz jeńcy krzyżaccy wzięci do niewoli pod Grunwaldem. Za panowania Łokietka w zamku przechowywano skarbiec koronny. Tu też gromadziła swoje skarby królowa Bona.

W 1607r. zamek został spalony przez rokoszan Zebrzydowskiego. Następnie odbudował go starosta Branicki. W 1655r. zamek w Chęcinach podstępnie zdobyli Szwedzi, a w dwa lata później został splądrowany przez wojska Rakoczego. Ponowne próby odbudowy zamku zniweczył kolejny najazd Szwedów w 1707 roku. W czasie I wojny światowej pociski artylerii uszkodziły środkową basztę. W okresie międzywojennym podjęto pierwsze próby zabezpieczające zamkową ruinę, a w latach 1948-49 wyremontowano wieże.

Kolejnym celem naszej wycieczki była wizyta w Centrum Nauki Leonardo da Vinci w Podzamczu Chęcińskim.

Obiekt popularyzuje nowoczesną naukę przez zabawę. Mogliśmy poznać tam postać włoskiego mistrza oraz ideę idealnych proporcji ludzkiego ciała. Tematem wystawy jest zdrowy organizm ludzki – dobrze funkcjonujące ludzkie ciało, które pozwala zachować sprawność fizyczną i umysłową. Poznaliśmy pięć czynności życiowych człowieka (oddychanie, bicie serca, reakcja na bodźce, utrzymanie postawy pionowej ciała oraz odżywianie), które utrzymują organizm w stanie biologicznej równowagi. Dowiedzieliśmy się, które czynniki najczęściej zakłócają i powodują osłabienie ciała. Na wystawę składa się wiele stanowisk multimedialnych i mechatronicznych. Każdy uczestnik wycieczki mógł wybrać coś, co go szczególnie zainspirowało.

Po dniu pełnym wrażeń, zadowoleni, z nowymi doświadczeniami wróciliśmy do Staszowa.

Renata Kowalcze

więcej zdjęć w galerii...

22-02-2018, G K