Klasy 6a i 6b w Krakowie

„Podróże to jedna z rzeczy, na które wydajemy pieniądze, a stajemy się bogatsi.”

6 listopada 2018 r. uczniowie klasy VI A i VI B wraz z wychowawcami wybrali się na jednodniową wycieczkę do Krakowa.

Najpierw gościliśmy w Żywym Muzeum Obwarzanka. Tutaj poznaliśmy historię, recepturę i tajemnice tego wypieku. Obwarzanek jest jednym z tradycyjnych, krakowskich produktów. Historia obwarzanka krakowskiego sięga czasów średniowiecznych, pierwsza wzmianka o nim pojawiła się w roku 1394. Sama nazwa „obwarzanek” wywodzi się od sposobu jego przygotowywania – obwarzania surowego produktu we wrzątku przed włożeniem do pieca. Obwarzanek ma kształt pierścienia o średnicy od 12 do 17 cm oraz grubości ok. 4 cm. Spleciony z ciasta, przypomina kształtem wianek. Na warsztatach sami mogliśmy się potrudzić, ubrudzić i zrobić swojego obwarzanka, a potem go zjeść. Naprawdę był pyszny!

Później oglądaliśmy multimedialną prezentację o Krakowie. Oglądając film odbyliśmy podróż przez ponad 1000 lat historii miasta, zobaczyliśmy, jak się zmieniało, jak płonęło, jak zmieniał się bieg Wisły. Istotne informacje uzupełniały ciekawostki. Dowiedzieliśmy się, które budowle ocalały po inwazji Tatarów w XIII wieku, gdzie mieszkała w Krakowie najbogatsza kobieta świata XX wieku, który polski król walczył z paleniem tytoniu.

Kolejnym punktem naszej wycieczki było Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius. Pani przewodnik opowiedziała nam historię najstarszej polskiej uczelni, którą założył król Kazimierz Wielki w 1364 roku. Początkowo nosiła nazwę Akademia Krakowska.

Król Kazimierz Wielki, wybitny reformator państwa polskiego dążył do powstania uczelni wyższej w naszym kraju, gdyż zależało mu na dobrze wykształconej kadrze prawników, administratorów, którzy mieli pomóc przeprowadzić konieczne zmiany w kraju.

Staraniem pary królewskiej - królowej Jadwigi i Władysława Jagiełły uniwersytet został odnowiony w 1400 roku. XV wiek to czas prosperity uniwersytetu. Następnie jednak w wyniku konkurencji ze szkołami jezuickimi uniwersytet przeżywał stagnację, aż do reformy przeprowadzonej przez ks. Hugona Kołłątaja w 2 poł. XVII wieku, kiedy to nazwano go Szkołą Główną Koronną. Dopiero w 1818 roku oficjalnie wprowadzono nazwę Uniwersytet Jagielloński.

Tragiczne dla Uniwersytetu Jagiellońskiego były lata II wojny światowej, kiedy Niemcy zamknęli uniwersytet, aresztując i wywożąc do obozów koncentracyjnych 183 profesorów, asystentów i wybitnych uczonych z tej i innych uczelni Krakowa. Słynna Sonderaktion Krakau miała miejsce 6 listopada 1939 roku w sali nr 56 Collegium Novum.

Słynni wychowankowie Uniwersytetu Jagiellońskiego to m.in. Mikołaj Kopernik, którego pomnik w stroju żaka do dziś stoi przed budynkiem Collegium Witkowskiego na Plantach, Jan Długosz i oczywiście Ojciec Święty Jan Paweł II.

W Muzeum Collegium Maius zobaczyliśmy: średniowieczne berła rektorskie: tzw. berło Jadwigi – podarowane przez króla Władysława Jagiełłę – oraz dwa inne, ofiarowane przez Fryderyka Jagiellończyka oraz kardynała Zbigniewa Oleśnickiego, olbrzymi odlew słynnych drzwi gnieźnieńskich, najstarszy globus na świecie, przyrządy, na których prowadził badania Mikołaj Kopernik oraz kopię listy studentów z okresu studiowania słynnego astronoma. Jeden z największych darczyńców uczelni, słynny polski pianista i mąż stanu Ignacy Jan Paderewski przekazał uczelni przedmioty osobistego użytku: zegarek firmy Patek, aparat fotograficzny i używany przez niego mikroskop.

W gablotach można podziwiać również statuetkę Oskara Andrzeja Wajdy, medal noblowski Wisławy Szymborskiej czy złoty medal olimpijski Roberta Korzeniowskiego.

Na koniec naszej wycieczki pojechaliśmy do kina i obejrzeliśmy film pt.: ,,Pierwszy człowiek”.

Zmęczeni, ale bardzo szczęśliwi i pełni wrażeń, wróciliśmy do Staszowa.

Renata Kowalcze, Renata Biesiada

więcej zdjęć w galerii...

13-11-2018, G K