Inauguracja Roku Szkolnego 2020/2021

Szanowni Rodzice

Witam bardzo serdecznie wszystkich Państwa z okazji rozpoczęcia Nowego Roku Szkolnego 2020/2021. Po półrocznej przerwie, spowodowanej epidemią COVID-19, decyzją władz, w dniu dzisiejszym wznawiamy tradycyjny model nauczania. Z dniem 1 września szkoły zostają otwarte dla uczniów i mają obowiązek realizować dotychczasowe zadania edukacyjno-wychowawcze.

Niestety, otwarcie szkół i rozpoczęcie w nich nauki nie oznacza, że COVID-19 przestał istnieć i możemy zapomnieć o niebezpieczeństwie z nim związanym. Wszyscy musimy zdawać sobie sprawę, że ryzyko zakażenia istnieje. Jedynie świadomość zarażenia i pokora w podejściu do tego zjawiska oraz konsekwencja w przestrzeganiu reżimu sanitarnego, są w stanie zminimalizować ryzyko zakażenia. Badania pokazują, że przestrzeganie zasad higieny i ostrożność w kontaktach z ludźmi są skuteczną i jak na razie jedyną metodą walki z COVID-19.

Szanowni Rodzice, apeluję o rozmowy z dziećmi uświadamiające im oblicze niebezpieczeństwa. Pamiętajcie, że dopóki stosujemy zasady bezpieczeństwa, nie jesteśmy bezsilni w walce z Koronawirusem. Bezsilni stajemy się wówczas, gdy lekceważymy problem i zasady reżimu sanitarnego, gdy zaczynamy drwić z dezynfekcji, z maseczek, z zachowania bezpiecznej odległości, bo i takie zachowania obserwuje świat.

Szanowni Rodzice pragnę Was poinformować, że Dyrekcja, nauczyciele i pracownicy stanęli na wysokości zadania i przygotowali budynek szkoły do obecnej sytuacji. Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa, Kuratorium i Organu Prowadzącego, wdrożyliśmy wszelkie procedury i nakazy mające zminimalizować zakażenie COVID -19. Zobowiązujemy się do częstej dezynfekcji korytarzy, łazienek, ozonowania sal lekcyjnych, zapewnienia środków dezynfekujących. Ponadto tak zaplanowaliśmy pracę w szkole, by zapewnić uczniom jak największe bezpieczeństwo i spokój w pogłębianiu wiedzy i umiejętności. Dyrekcja szkoły stworzyła także dokument wewnątrzszkolny, tzw. Wewnętrzne Procedury Postępowania związane z COVID-19. Dokument jest dostępny na stronie internetowej szkoły i każdy uczeń, nauczyciel i rodzic ma obowiązek się szczegółowo zapoznać z jego treściami.

Jak co roku, tak i obecnie obowiązkiem szkoły jest realizacja podstawy programowej i kształtowanie wśród uczniów postaw patriotycznych, społecznych i kulturowych. Mam nadzieję, że w tym roku szkolnym uczniowie wyjątkowo docenią szkołę, po doświadczeniu nauki zdalnej, która utrudniała kontakt z rówieśnikami, tak ważny w okresie dorastania.

Liczę Drodzy Rodzice na twórczy rok, pełen edukacyjnych wyzwań, rok pracowity i owocny. Żyjemy w świecie, w którym zdrowie innych zależy od naszego postępowania i ostrożności. Nadchodzący rok, to czas egzaminu z człowieczeństwa, altruizmu i poszanowania życia.

Kochani w roku 2021 przypada jubileusz 100- lecia narodzin Stanisława Lema filozofa, pisarza, który powiedział, że:

,,Człowiek to istota, której łatwo zaszkodzić, a trudno pomóc”.

Myślę, że w obliczu obecnej sytuacji związanej z COVID-19 słowa Lema są wyjątkowo trafne i nabierają nowego znaczenia. Pamiętajmy o nich każdego dnia, nie tylko w szkolnych murach, ale i poza nimi.

mgr Ewa Rzepecka

25-09-2020, D B-K