Dzień Bezpiecznego Internetu

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku. Ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego oraz świadomego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. Jego zadaniem jest również zapoznanie rodziców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocja pozytywnego korzystania z sieci.

Każdego roku społeczność szkolna naszej placówki obchodzi ten ważny dzień. W tym roku rozszerzyliśmy ramy czasowe obchodów do całego tygodnia. Rozpoczęła je audycja w wykonaniu przedstawicieli SU i SzKW. W ramach tygodnia we wszystkich zespołach klasowych odbyły się tematyczne zajęcia edukacyjne z wykorzystaniem filmów i prezentacji dostosowanych do poziomu uczniów. Zajęcia były okazją do rozmów z uczniami na temat zagrożeń i sposobów ochrony przed niebezpieczeństwem w sieci. Członkowie SU i SzKW przygotowali także dla swoich kolegów prezentacje na temat bezpiecznego korzystania z Internetu oraz zjawiska hejtu. Na gazetkach szkolnych zawisły informacje dotyczące Netykiety, zasad bezpiecznego zachowania w sieci oraz informacje o formach pomocy w sytuacji zagrożenia. Wkrótce, uczniowie klas V-VI odbędą w szkole warsztaty tematyczne, zaś Uczniowie klas VII-VIII na spotkaniach z psychologiem będą rozmawiali o samopoczuciu osób doznającym przemocy w sieci. Rodzice uczniów otrzymali zestaw materiałów, które mamy nadzieję, iż okażą się pomocne w poznaniu wirtualnej rzeczywistości, w której funkcjonują ich dzieci. Zachęcaliśmy Rodziców m. in. do wprowadzenia w życie domowych zasad ekranowych. Mamy nadzieję, że podjęte już działania oraz te, które zostaną zrealizowane wkrótce, przyczynią się do wzrostu bezpieczeństwa uczniów, a rodziców zachęcą do towarzyszenia dzieciom w pozytywnym korzystaniu z sieci.

21-02-2022, G K