Dni Profilaktyki

Powrót uczniów do szkoły był dla całej społeczności szkolnej wyzwaniem. Emocje, które towarzyszyły temu wydarzeniu były różne: zadowolenie, radość, smutek, czasami niepokój. Chcąc udzielić uczniom wsparcia zaplanowaliśmy Szkolne Dni Profilaktyki. W tym roku odbyły się pod hasłem „Zdrowie moją wartością”. Ich celem było uświadomienie uczniom, jak ważna jest dbałość zarówno o zdrowie fizyczne, jak i psychiczne. Stąd też, w ramach obchodów Tygodnia, we wszystkich zespołach klasowych odbyły się zajęcia wychowawcze poświęcone rozmowom o samopoczuciu. Uczniowie wspólnie z wychowawcami oraz pedagogiem szkolnym poszukiwali sprawdzonych i właściwych, zdrowych sposobów na dobre samopoczucie fizyczne i psychiczne. Uczniowie klas IV odbyli również spotkanie z panią, Pauliną Olszewską p.h. „Jedz z głową, żyj zdrowo”. Uczniowie klas VII uczestniczyli w zajęciach z przedstawicielem oświaty zdrowotnej PSSE, panią Dorotą Wojnarowską, na którym rozmawiali na temat szkodliwości używek, a zwłaszcza papierosów i e-papierosów.

W tematykę Tygodnia wprowadziła uczniów audycja radiowa „W poszukiwaniu szczęścia” przygotowana przez członków SU oraz Szkolnego Klubu Wolontariusza. Z okazji przypadającego 19 maja Dnia Dobrych Uczynków, uczniowie byli zachęcani do zrobienia czegoś dobrego osobie bliskiej lub dla samego siebie. Dobry uczynek poprawia samopoczucie nasze, jak i osoby, do której kierujemy pomoc. Przykłady takich uczynków niektórzy uczniowie uwiecznili na zdjęciach. Wolontariusze przygotowali także materiały na gazetkę tematyczną dla kolegów, na której przedstawili własne, sprawdzone sposoby na dobre samopoczucie. Wśród propozycji znalazły się: rysowanie, taniec, dobre relacje z ludźmi, aktywność ruchowa. W klasach odbywały się także zajęcia reintegracyjne, których celem było odnowienie i wzmocnienie wzajemnych relacji. Chętni uczniowie mieli możliwość wzięcia udziału w konkursie plastycznym „Szczęśliwe chwile, szczęśliwy dzień, szczęśliwe życie” w ramach ogólnopolskiej kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł. Żywimy nadzieję, że organizacja Tygodnia przyczyniła się do poprawy samopoczucia uczniów i zwiększenia ich świadomości na temat zasadności dbania o swoje zdrowie fizyczne i psychiczne. Dziękujemy zaproszonym gościom za wsparcie szkoły w realizacji zadań wychowawczo-profilaktycznych.

21-06-2021, G K